Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim
PP/443-1-1/04
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1-1/04
Data
2004.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
kradzież
wydatki na zakup kasy rejestrującej
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy w przypadku kradzieży kasy rejestrującej podatnikowi przysługuje nadal możliwość korzystania z ulgi na jej zakup, oraz czy przysługuje prawo do odliczenia ulgi na zakup nowej kasy w miejsce skradzionej?


Zgodnie z art. 29 ust. 2b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku od towarów i usług) nie więcej jednak niż 2.500,-zł.

Na podstawie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) podatnicy obowiązani są do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

1) zaprzestaną ich używania,
2) zaprzestaną działalności,
3) nastąpi otwarcie likwidacji,
4) zostanie ogłoszona upadłość,
5) nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans,
6) nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

Z wniosku wynika, iż podatnikowi skradziono kasę rejestrującą po jednym miesiącu jej użytkowania w związku z czym zmuszony był do zakupienia nowej kasy.

Z wyżej powołanego przepisu wynika, iż podatnik ma obowiązek zwrotu odliczonej ulgi na zakup kasy rejestrującej, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania min. nastąpi zaprzestania jej użytkowania. Zaprzestanie użytkowania kasy w związku z jej kradzieżą, na którą podatnik nie miał wpływu, jest fizycznym zaprzestaniem ewidencjonowania obrotu na kasie, która została skradziona pomimo, iż jednocześnie rozpoczęto prowadzenie ewidencji obrotu przy zastosowaniu nowej kasy rejestrującej.

Zatem w opisanym przypadku wystąpiły okoliczności powodujące utratę prawa do korzystania z ulgi na zakup kasy, a jeżeli skorzystano z możliwości odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy, powstał również obowiązek zwrotu odliczonej kwoty.

Jeżeli zaś podatnik nie dokonał odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy, to w związku z zaprzestaniem jej użytkowania spowodowanego jej kradzieżą, utracił prawo do skorzystania z tej ulgi.

Dodać należy, iż zakup nowej kasy w miejsce skradzionej nie daje już podatnikowi prawa do skorzystania z ulgi na jej zakup, w związku z treścią wyżej cytowanego przepisu art. 29 ust. 2b ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ przed fiskalizacją pierwszej kasy przedsiębiorca złożył pisemne oświadczenie, iż będzie posiadał jedno stanowisko kasowe w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj