Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/126/EG/51/04
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/126/EG/51/04
Data
2004.04.09



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od nieruchomości
potrącalność kosztów
zarachowanie


Pytanie podatnika
W którym roku podatkowym potrącalne są koszty poniesione w 2003 r. z tytułu przypisu podatku od nieruchomości za lata 1998-2002, dokonanego w wyniku kontroli ?


Odpowiadając na pismo Spółki w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w 2003 r. z tytułu przypisu podatku od nieruchomości za lata 1998-2002, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi wyjaśnia:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w toku kontroli przeprowadzonej w 2003 r. przez pracowników Wydziału Finansowego Urzędu Miasta ustalono, iż Spółka w latach 1998-2003 nie zgłosiła do opodatkowania dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości rampy zadaszonej oraz ramp ze słupkami przy budynkach magazynowych, w wyniku czego zaniżono podatek od nieruchomości za w.w. lata.

Na podstawie ustaleń pokontrolnych, zawartych w dostarczonym Spółce protokole z wyżej opisanej kontroli Spółka skorygowała deklaracje podatkowe za lata 1998-2002 i wpłaciła w dniu 9.05.2003 r. kwoty podstawowe przypisów podatku od nieruchomości za ww lata wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. W związku z powyższym decyzje podatkowe, ustalające zobowiązanie w podatku od nieruchomości za lata 1998-2002 nie były wydane.

Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106, poz. 482 ze zm.) „ koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione”.

Przepis powyższy stanowi, iż ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze, że kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą danego roku podatkowego. O tej zasady jest jeden wyjątek: gdyby zarachowanie kosztu w danym roku było niemożliwe, wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony.

Przykładem niemożności zarachowania wydatku do roku podatkowego, którego on dotyczy jest ujawnienie w następnym roku (następnych latach) przez właściwy organ, że podatek od nieruchomości za dany rok podatkowy został zadeklarowany i zapłacony w zaniżonej wysokości. Dopóki właściwy organ albo sama Spółka w drodze korekty deklaracji nie określi ostatecznej wysokości podatku, brakująca kwota nie może być potrącona.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że z uwagi na to, iż nie było możliwe zarachowanie kwot zaniżonego podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów tych lat podatkowych, których one dotyczyły, to są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Stanowisko Spółki tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj