Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/1/415/27/2004
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/1/415/27/2004
Data
2004.04.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż opodatkowana
środek trwały
warunek
zakup



Generalnie kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem tych kosztów, których ustawa nie uznaje za koszty uzyskania przychodów, a które zostały wymienione w art. 23 ustawy.

Do kosztów uzyskania przychodów, dla celów podatkowych, nie można zaliczyć wydatków m.in. na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych – art. 23 ust.1 pkt 1 lit. b/ ustawy.

Jednak kosztem uzyskania są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Ponadto zaznacza się, iż wolą ustawodawcy jest aby przyjęte do używania środki trwałe wykorzystywane były przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, oznacza to wykluczenie korzystania z nich dla celów prywatnych. Wola ta wynika z zapisu art. 22a ust. 1, który stanowi:

„Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Reasumując, jeżeli zakupiony motocykl będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i będzie miał wpływ na wielkość uzyskiwanego przychodu, to do kosztów uzyskania przychodów będzie mógł Pan zaliczać dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Dyrektor Izby Skarbowej uzupełnia udzieloną informację przez Naczelnika Urzędu Skarbowego :

Zważywszy, że motocykl jako środek trwały jest używany sezonowo, to do sposobu dokonywania amortyzacji mają zastosowanie przepisy art. 22h ust. 1 pkt 3 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zakresie podatku od towarów i usług wyjaśnia się, iż ogólne prawo podatnika do obniżenia podatku należnego zostało uregulowane w przepisie art. 19 ustawy z dnia 08-01-1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto przepis art. 20 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną

Natomiast przepis art. 25 ust.1 ww. ustawy o VAT określa przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich pokrycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, iż nie jest warunkiem wystarczającym do odliczenia podatku naliczonego zaliczenie wydatku na nabycie towarów lub usług do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Dokonując odliczenia podatku naliczonego należy przede wszystkim wskazać jego związek ze sprzedażą opodatkowaną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj