Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/GF/II/412/30/04
z 27 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/GF/II/412/30/04
Data
2004.05.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
zeznanie podatkowe
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinna być rozliczona ulga mieszkaniowa, która nie znalazła pokrycia w podatku w latach ubiegłych?
W jakim przypadku następuje zwrot wykorzystanej ulgi mieszkaniowej?


W związku z wnioskiem z dnia 14 maja 2004 r. o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm./ dalej: Ordynacja podatkowa oraz mając na uwadze przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny uprzejmie informuję:
Zgodnie z przepisem art. 27 a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z póź.zm./ dalej: UPDIF, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na m.in.: na zakup nowowybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego miał prawo do odliczenia od podatku 19% poniesionych na ten cel wydatków. Chociaż z dniem 1 stycznia 2002 r. z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały skreślone ulgi mieszkaniowe, to ustawodawca przewiduje możliwość utraty prawa do już wcześniej wykorzystanej ulgi mieszkaniowej. Na mocy przepisu art. 6 ust. 1 ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 listopada 2001 roku rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27 a ust. 13 w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. również względem wymienionych w tym przepisie zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.Mając na uwadze powyższą regulację, trzeba zauważyć, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu /przychodu/ lub od podatku z tytułu ulg mieszkaniowych a następnie:- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład w całości zmienił przeznaczenie lokalu, bądź po roku w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem tych które zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowanymi, bądź wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej lub przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.- do dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności – dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Skutków takich nie pociąga natomiast za sobą sprzedaż lokalu mieszkalnego którego budowa dawała podstawę do skorzystania ze wspomnianej wyżej ulgi podatkowej. Tak więc z uwagi na okoliczność sprzedaży przez Panią lokalu mieszkalnego w 2004 roku czynność ta nie pociąga za sobą konieczności doliczenia do podatku kwot uprzednio odliczanych z tytułu budowy lokalu mieszkalnegoPowstanie natomiast zobowiązanie podatkowe z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości, jeżeli nastąpiła ona przed upływem pięciu lat licząc od końca roku w którym budynek mieszkalny został wybudowany /art. 28 ust. 2 i 2a ustawy podatkowej/.W zakresie prawa do odliczeń wydatków z lat 1997 – 2001 objętych ulgami podatkowymi, które nie zostały dotychczas odliczone, ustawodawca – pomimo skreślenia z ustawy ulg podatkowych o których mowa, przewidując jednak taką sytuację i chroniąc prawa nabyte podatników zamieścił wśród przepisów przejściowych ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 listopada 2001 roku art. 4 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem podatnicy którzy w latach 1997 – 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe oraz z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej /art. 27a ust. 1 pkt. 1 – lit a/-f / oraz pkt. 2 cytowanej wyżej ustawy podatkowej, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo dokonywania tych obliczeń na zasadach określonych w ustawie przed 1 stycznia 2002 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów mając na uwadze obowiązujący stan prawny , jak również wskazany we wniosku stan faktyczny potwierdza iż stanowisko Pani wyrażone w piśmie jest słuszne i zgodne z obowiązującymi wyżej przepisami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj