Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
II/415-16/2003
z 5 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/415-16/2003
Data
2003.06.05



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
eksport (wywóz)
moment powstania przychodów
przychód
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika

1. Kiedy, w przypadku uzyskania przychodu z eksportu na prełomie okresów rozliczeniowych, wykazać go w deklaracji PIT-5,

2. Jak w analogicznym przypadku rozliczyć nalezy rok podatkowy (deklarację zaliczkową za grudzień roku podatkwego)


W odpowiedzi na pismo z dnia 7 kwietnia 2003r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie prawidłowego rozliczenia w deklaracji PIT-5 przychodu z tytułu świadczenia na eksport, Urząd Skarbowy w Nowej Soli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, iż stosownie do treści art. 14 ust. 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę Rzeczpospolitej Polskiej.

Powyższe oznacza, iż podatnik winien zarachować przychód z tytułu świadczenia na eksport z datą wywozu przedmiotu eksportu zagranicę, potwierdzoną przez organ celny w dokumencie odprawy celnej.

W przypadku, o którym mowa w piśmie, gdy usługa eksportowa zostanie dokonana pod koniec miesiąca np. 27 marca, a dokument odprawy celnej z potwierdzoną przez organ celny datą wywozu przedmiotu eksportu poza granicę podatnik nie otrzymał do upływu terminu do złożenia deklaracji PIT-5 (tj. do 20 kwietnia), wówczas podatnik nie powinien ująć przedmiotu eksportu w przychodach za miesiąc marzec. Natomiast w momencie otrzymania dokumentu odprawy celnej, o którym była mowa wyżej (już po 20 kwietnia) mogą wystąpić dwa przypadki:


    - potwierdzoną datą wywozu przedmiotu eksportu jest 31 marzec, wówczas podatnik winien zaksięgować przychód w miesiącu marcu i składa korektę deklaracji PIT-5 za miesiąc marzec,

    - potwierdzoną datą wywozu przedmiotu eksportu jest 1 kwiecień, wówczas podatnik winien zaksięgować przychód w miesiącu kwietniu.

Analogicznie należy postąpić, gdy świadczenie na eksport dokonane w grudniu zostanie potwierdzone w styczniu, w takim przypadku wartość świadczenia według kosztów wytworzenia należy dopisać do remanentu na dzień 31 grudnia danego roku, natomiast przychód z tytułu eksportu należy zaksięgować w dacie wywozu potwierdzonej przez urząd celny.

Oznacza to, iż w każdym przypadku podstawą do księgowania przychodu z tytułu eksportu jest data wywozu przedmiotu eksportu zagranicę potwierdzona przez organ celny w dokumencie odprawy celnej.

Jednocześnie organ podatkowy nadmienia, iż termin do złożenia deklaracji PIT-5 jest terminem prawa materialnego określonym w przepisach prawa podatkowego, w związku z czym okoliczności opisane przez podatnika nie mogą być przesłanką do jego przesunięcia -zmiany. Mogą one być z kolei podstawą do złożenia korekty deklaracji stosownie do przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj