Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBO/423-5/04
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBO/423-5/04
Data
2004.04.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
odliczenie podatku od towarów i usług
sprzedaż nieruchomości
towar
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
  • czy dochód ze sprzedaży gruntu będzie opodatkowany 19 % podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też przedmiotem opodatkowania będzie łączny dochód,
  • czy ze środków pieniężnych ze sprzedaży gruntu można obniżyć stratę w najbliższych pięciu latach podatkowych z tyt. działalności gospodarczej,
  • kiedy należy wykazać dochód ze sprzedaży gruntu w CIT-2,
  • w jaki sposób należy rozliczyć sprzedaż gruntu w deklaracji VAT-7?


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy). Zgodnie z art. 7 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość straty w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Naczelnik tut. organu podatkowego podziela stanowisko Strony zawarte w piśmie o zaliczeniu dochodu ze sprzedaży gruntu do dochodu za miesiąc dokonania sprzedaży tj. za miesiąc, w którym został sporządzony akt notarialny dot. sprzedaży gruntu.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług.

Grunt nie jest towarem w rozumieniu przepisów art. 4 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wobec czego jego sprzedaż nie podlega przepisom ustawy o podatku VAT – jego sprzedaż podlega jedynie podatkowi od czynności cywilno – prawnych.

W myśl znowelizowanego art. 20 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 185) podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Nie trzeba już zatem ewidencjonować sprzedaży nie podlegającej opodatkowaniu.

Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 2 ustawy o podatku VAT podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. W celu zatem ustalenia wartości podatku naliczonego, który podlega odliczeniu na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o VAT – przy obecnym jego brzmieniu – wartość sprzedaży opodatkowanej należy odnieść do wartości sprzedaży ogółem, stanowiącej sumę sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Ustalony w ten sposób procentowy udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem należy odnieść do wartości podatku naliczonego, dotyczącego zakupów towarów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj