Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP1/443-507/12-4/MW
z 27 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP1/443-507/12-4/MW
Data
2012.09.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
podmiot
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Czy przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej Opłatę z tytułu udostępnienia możliwości produkcyjnych oraz zaprzestania prowadzenie produkcji w przekazanej części?



Wniosek ORD-IN 326 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2012 r. (data wpływu 25 czerwca 2012 r.) .), uzupełnionym pismem z dnia 18 września 2012r. (data wpływu 24 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usługi w postaci udostępnienia możliwości produkcyjnych oraz zaprzestania prowadzenia działalności w przekazanej części – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usługi w postaci udostępnienia możliwości produkcyjnych oraz zaprzestania prowadzenia działalności w przekazanej części.

Wniosek został uzupełniony w dniu 24 września 2012r. w zakresie doprecyzowania zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (Wnioskodawca) należy do grupy kapitałowej (dalej: Grupa). Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów farmaceutycznych.

W dotychczasowej strukturze podmioty z Grupy łączyły w ramach swojej działalności funkcje produkcyjne i sprzedażowe dotyczące wyrobów farmaceutycznych.

Obecnie przeprowadzana jest reorganizacja biznesowa Grupy, która ma na celu wyspecjalizowanie wybranych podmiotów z Grupy, w tym w szczególności Spółki, w zakresie funkcji produkcyjnej. Reorganizacja obejmuje przejęcie przez Spółkę od innego podmiotu z Grupy (dalej: X) funkcji produkcji wybranych wyrobów farmaceutycznych (dalej: funkcja produkcji) oraz rezygnację przez X z produkcji w powyższym zakresie. Proces restrukturyzacji zostanie zakończony w momencie dokonania przez Spółkę i X stosownych rozliczeń w ww. zakresie.

Mając na uwadze główne założenia reorganizacji, Spółka rozpoczęła już realizację produkcji na podstawie zleceń wystawianych przez X zgodnie z umową zawartą pomiędzy Spółką a X. Przejęciu przez Spółkę pełnionych do tej pory przez X funkcji produkcji towarzyszy zaprzestanie produkcji przez X. W wyniku zachodzącego procesu restrukturyzacyjnego Spółka istotnie zwiększa wolumen produkcji i poziom generowanych przychodów.

Rozliczenie trwającego procesu ma nastąpić poprzez podpisanie umowy pomiędzy Spółką i X (dalej: Umowa). W oparciu o planowane główne postanowienia Umowy, Spółka wypłaci X wynagrodzenie za przeniesienie do Spółki funkcji produkcji i zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie (dalej: Opłata). Należy podkreślić, że zgodnie z zamierzeniami przeprowadzanej reorganizacji biznesowej w Grupie, specjalizacja funkcji produkcyjnej w Spółce ma na celu zwiększenie poziomu wykorzystania jej potencjału produkcyjnego poprzez efektywne zagospodarowanie siły roboczej oraz infrastruktury przemysłowej Spółki. W konsekwencji zmierza ku polepszeniu efektywności kosztowej oraz ma korzystnie wpłynąć na rentowność Wnioskodawcy. Spółka pragnie też wskazać, że wraz z X wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej. W ocenie Spółki fakt ten nie powinien jednak wpływać na ocenę przedmiotowej Opłaty.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Po nabyciu usługi w postaci zaprzestania przez X prowadzenia działalności (tj. produkcji produktów farmaceutycznych), Wnioskodawca przejmie udostępnioną część funkcji produkcyjnej i będzie w tym zakresie, jak i w zakresie dotychczas prowadzonej działalności, dokonywać czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, polegających między innymi na sprzedaży produktów gotowych, wypełniając warunki art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (dalej: u.p.t.u.) przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej Opłatę z tytułu udostępnienia możliwości produkcyjnych oraz zaprzestania prowadzenia produkcji w przekazanej części...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. dochodzi do świadczenia usługi polegającej na odpłatnym udostępnieniu możliwości produkcyjnych w połączeniu z zaprzestaniem funkcji produkcyjnej we wskazanym zakresie przez X. Mając na uwadze fakt, iż nabywana usługa jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę oraz można wykazać jej związek z tymi czynnościami, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktury dokumentującej Opłatę w oparciu o art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.t.u.

W ocenie Spółki w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zachodzą przesłanki przemawiające za możliwością odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej poniesienie Opłaty. Wynika to z faktu, że usługa rezygnacji z produkcji przez X (poniesiona Opłata) będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a obowiązek jej poniesienia wiąże się z działalnością opodatkowaną Spółki.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  • dpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przepis ten wymienia przykładowy katalog usług, do którego zalicza m.in. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji (art. 8 ust. 1 pkt 2).

Zdaniem Spółki zaprzestanie prowadzenia produkcji w przekazanej części przez X stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2.

Stanowisko Spółki potwierdzają wcześniej wydane interpretacje prawa podatkowego m.in. pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 października 2009 r. (sygn. ILPP2/443-1012/09-4/EWW), w którym za usługę uznano odstąpienie przez spółkę z grupy funkcji centrali zaopatrzenia za wynagrodzeniem. Podobne podejście prezentowały organy w kontekście umownego zobowiązania się do zaniechania prowadzenia działalności konkurencyjnej w interpretacjach o sygnaturach: ITPP1/443-978/08/BS, ILPP2/443-517/08-2/EN, IPPP1-443-97/07-2/IZ. Reasumując, w ocenie Spółki dochodzi do świadczenia usługi polegającej na odpłatnym udostępnieniu możliwości produkcyjnych w połączeniu z zaprzestaniem funkcji produkcyjnej we wskazanym zakresie przez X.

Mając na uwadze, iż zdaniem Spółki dochodzi do świadczenia usługi, aby stwierdzić czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należy odnieść się do przepisu art. 86 ust 1 u.p.t.u., zgodnie z którym „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)". Kwotę podatku naliczonego, o który Spółka może obniżyć kwotę podatku należnego przy spełnieniu przesłanek z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a).

W opisie stanu faktycznego Spółka wskazuje, iż dokona nabycia usługi w postaci zaprzestania przez X prowadzenia działalności (tj. produkcji produktów farmaceutycznych) w przekazanym zakresie. W wyniku zaprzestania prowadzenia wskazanej działalności przez X, Zainteresowany przejmie udostępnioną część funkcji produkcyjnej i będzie w tym zakresie, jak i w zakresie dotychczas prowadzonej działalności, dokonywać czynności opodatkowanych VAT polegających miedzy innymi na sprzedaży produktów gotowych, wypełniając warunki art. 5 ust. 1 u.p.t.u.

Zdaniem Spółki spełnione są przesłanki, wymienione w przytoczonym art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - zakupiona przez Spółkę usługa wykorzystywana będzie w celu dokonywania czynności opodatkowanej VAT, zatem powinno przysługiwać Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.t.u., stanowić będzie suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, w tym nabycia przedmiotowej usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W świetle art. 88 ust. 3 a pkt 1-5 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
    2. w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów farmaceutycznych. W dotychczasowej strukturze podmioty z Grupy łączyły w ramach swojej działalności funkcje produkcyjne i sprzedażowe dotyczące wyrobów farmaceutycznych. Obecnie przeprowadzana jest reorganizacja biznesowa Grupy, która ma na celu wyspecjalizowanie wybranych podmiotów z Grupy, w tym w szczególności Wnioskodawcy, w zakresie funkcji produkcyjnej. Reorganizacja obejmuje przejęcie przez Spółkę od innego podmiotu z Grupy (dalej: X) funkcji produkcji wybranych wyrobów farmaceutycznych (dalej: funkcja produkcji) oraz rezygnację przez X z produkcji w powyższym zakresie. Proces restrukturyzacji zostanie zakończony w momencie dokonania przez Spółkę i X stosownych rozliczeń w ww. zakresie. Rozliczenie trwającego procesu ma nastąpić poprzez podpisanie umowy pomiędzy Spółką i X. W oparciu o planowane główne postanowienia Umowy, Spółka wypłaci X wynagrodzenie za przeniesienie do Spółki funkcji produkcji i zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Po nabyciu usługi w postaci zaprzestania przez X prowadzenia działalności (tj. produkcji produktów farmaceutycznych), Spółka przejmie udostępnioną część funkcji produkcyjnej i będzie w tym zakresie, jak i w zakresie dotychczas prowadzonej działalności, dokonywać czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, polegających między innymi na sprzedaży produktów gotowych, wypełniając warunki art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż z uwagi na to, iż nabycie przez Wnioskodawcę usługi udostępnienia możliwości produkcyjnych oraz zaprzestania prowadzenia produkcji w przekazanej części będzie związana z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. nabyciem, ponieważ zostanie spełniony podstawowy warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie usługi w postaci udostępnienia możliwości produkcyjnych oraz zaprzestania prowadzenia produkcji w przekazanej części, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca, zakupy te będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje Wnioskodawcy pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych z art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy (zdarzenia przyszłego), w którym jednoznacznie wskazano, iż nabyte usługi będą związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy i własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj