Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słubicach
PDF-415-12/04
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415-12/04
Data
2004.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Słubicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieopodatkowana


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia 3 pojazdów samochodowych w 2003 r. stanowi źródło przychodu podlegającego wykazaniu w zeznaniu podatkowym z osiągniętych przychodów w 2003 roku?


Działając na podstawie art. 14 § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w sprawie odpłatnego zbycia (sprzedaży) rzeczy po upływie pół roku, które nie są nieruchomościami ani prawami majątkowymi i odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dokonał Pan sprzedaży pojazdów samochodowych, które były Pana własnością ( nabycie w latach 1994 - 1997) i które były wydzierżawiane firmie transportowej na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Przychody z tytułu umowy dzierżawy były opodatkowane na zasadach ogólnych i wykazywane w zeznaniach podatkowych z osiągniętych dochodów za poszczególne lata, zgodnie z art. 10 ust. 1, pkt 6) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Na podstawie faktów opisanych przez Pana w piśmie oraz danych wynikających z informacji posiadanych przez tutejszy urząd, informuję iż;

Ustawodawca z dniem 01 stycznia 2001 r. w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) zastąpił określenie „sprzedaż i zamiana” pojęciem „ odpłatne zbycie”. Pojęcie to obejmuje zarówno sprzedaż, jak i zamianę, ale nie ogranicz się do nich. Zgodnie z art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Natomiast przez umowę zamiany ( uregulowaną w art. 603 Kodeksu cywilnego) każda ze stron zobowiązuje się zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy, w zamian za zobowiązanie się do przeniesienie własności innej rzeczy.

Przychody z odpłatnego zbycia zostały przez ustawodawcę określone jako odrębne źródło przychodu. Uzyskiwanie przychodów z odpłatnego zbycia wywołuje więc określone skutki podatkowe . Następuje to jednak to jednak pod pewnymi warunkami.

Aby osiągane przez podatników przychody mogły być sklasyfikowane jako przychody z odpłatnego zbycia muszą być spełnione następujące przesłanki:-po pierwsze zbycie ma charakter odpłatny,- po drugie, zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej: w przeciwnym razie jest to przychód kwalifikowany przez ustawę jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, - po trzecie, składniki majątku, w tym nieruchomości i prawa określone w art. 10 ust. 1, pkt 8 omawianej ustawy ani w momencie zbycia, ani przed ich zbyciem nie były związane z działalnością gospodarczą,- po czwarte, odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem: pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ) nieruchomości lub praw majątkowych, pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie wszystkich innych rzeczy niż wymienione powyżej.

W świetle powyżej wskazanej regulacji, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany z odpłatnego zbycia 3 pojazdów samochodowych w 2003 r. wskazanych przez Pana w piśmie nie stanowią źródła przychodu podlegającego wykazaniu w zeznaniu podatkowym z osiągniętych przychodów w 2003 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj