Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PBB3-415/627/2004
z 13 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBB3-415/627/2004
Data
2004.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rata
spłata kredytu
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup sprzętu rehabilitacyjnego można odliczyć od dochodu kwotę wynikającą ze spłaty rat w 2003 r.?


W dniu 8.10.2001 r. podatniczka będąca osobą niepełnosprawną, posiadającą drugą grupę inwalidzką, zaciągnęła kredyt na zakup sprzętu rehabilitacyjnego – tj. zestawu do leczniczego masażu, kąpieli ozonowej. Kredyt ten został rozłożony na 36 rat. Od listopada 2001 r. podatniczka spłaca kredyt w równych ratach miesięcznych w wysokości 137,13 zł.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Właściwym do stwierdzenia czy dane urządzenie, sprzęt czy narzędzie jest niezbędne w rehabilitacji niepełnosprawności podatnika, jest lekarz specjalista.

Podstawą do odliczenia tych wydatków w myśl art. 26 ust. 7c ustawy jest posiadanie dowodu ich poniesienia. Przy czym wydatek ten może być odliczony, jeśli zgodnie z art. 26 ust. 7b nie był finansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków kas chorych, albo nie został zwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z przyjętego stanu faktycznego wynika, że wydatki na cele rehabilitacyjne, zostały poniesione w 2001 r. - sfinansowane kredytem bankowym, a kwota kredytu została przekazana na rachunek sprzedawcy jako należność za zakupiony sprzęt. Z związku z powyższym podatniczce przysługiwało prawo do odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2001 r. wydatków poniesionych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, jako wydatków na cele rehabilitacyjne w 2001 r. Natomiast rat kredytu za zakupiony sprzęt rehabilitacyjny uiszczonych w roku 2003 i w latach poprzednich, nie może Pani odliczyć w zeznaniu podatkowym złożonym za 2003 r.

Jeżeli strona w złożonym zeznaniu podatkowym nie wykazała całej kwoty wydatków za zakupiony sprzęt rehabilitacyjny, ma prawo, zgodnie z art. 75 § 2 pkt 1 lit. a, Ordynacji podatkowej, złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2001 wraz z korektą zeznania podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj