Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żninie
PP-443/3/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/3/04
Data
2004.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Żninie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
korekta podatku
koszty uzyskania przychodów
kradzież składników majątkowych
obniżenie podatku należnego
określenie straty
podatek naliczony
środek obrotowy


Pytanie podatnika
Czy kwota podatku naliczonego zawarta w towarze, który uległ kradzieży, a nie był objęty ubezpieczeniem podlega korekcie i pomniejszeniu ogólnej kwocie podatku naliczonego.


W odpowiedzi na pismo z dnia 24.02.2003 r. działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Urząd Skarbowy w Żninie wyjaśnia:

Przedstawiona przez Stronę sytuacja faktyczna jest następująca: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu – sklep, z którego skradzione zostały towary handlowe. Przy zakupie towaru, który został skradziony, Podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentów zakupu. Towar nie był objęty ubezpieczeniem.

Stosownie do uregulowań art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonego w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług.

Ponadto należy stwierdzić, że jednym z warunków odliczenia podatku naliczonego VAT jest zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, bowiem zgodnie z przepisami art. 25 ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy , obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Wobec powyższego udzielenie odpowiedzi na zapytanie Podatnika należy rozważyć w aspekcie - zaliczenia utraconych w wyniku kradzieży towarów do kosztów uzyskania przychodu.

W art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) został określony katalog wydatków, które nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, w którym nie zostały wymienione straty w środkach obrotowych. Dlatego też należy uznać, że kradzież towarów handlowych nie powoduje, iż wydatek na ich nabycie przestaje być kosztem uzyskania przychodu.

W związku z powyższym uregulowania zawarte w art. 25 ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku VAT nie będą miały w tym przypadku zastosowania, a zatem jeżeli zostały spełnione pozostałe warunki określone przepisami prawa. Zakupiony przez Podatnika towar związany był ze sprzedażą opodatkowaną a cel ten nie został zrealizowany z przyczyn niezależnych od podatnika.

Reasumując, należy stwierdzić, że wszystkie wyjątki od zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 ustawy ustawie o podatku od towarów i usług są w niej wyraźnie określone. Ma to miejsce w art. 25 zawierającym enumeratywne wyliczenie przypadków, w których nie stosuje się obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a także w art. 20 ust. 2, który odnosi się do podatnika dokonującego jednocześnie sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych.

Reasumując, powyższe należy stwierdzić, że stanowisko podatnika iż nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego w części dotyczącej skradzionych towarów jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj