Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-11/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/04
Data
2004.03.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
benzyna
faktura VAT
obniżenie podatku należnego
odpowiedzialność za fakturę
samochód osobowy
zakup


Pytanie podatnika
Co powinien zrobić sprzedawca paliwa (wystawca faktury), gdy kierowca pojazdu nie zgadza się na wpisanie do faktury numeru rejestracyjnego samochodu.


W dniu 27.02.2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu pismo Spółki z prośbą o udzielenie informacji w zakresie stosowania § 35 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). W związku z w/w przepisem pojawia się w Spółce problem, co powinien zrobić sprzedawca paliwa (wystawca faktury), gdy kierowca pojazdu nie zgadza się na wpisanie do faktury numeru rejestracyjnego samochodu.

Zdaniem Spółki przepis ten ma na celu zabezpieczenie interesu kupującego, gdyż może on na podstawie faktury VAT zawierającej numer rejestracyjny samochodu dokonać odliczenia podatku od towarów i usług. Dlatego też w sytuacji, gdy nabywca nie zgadza się na wpisanie do faktury tego numeru, wystawca faktury może zaniechać jego wpisania.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Zgodnie z § 35 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu. Z przepisu tego wynika, iż jedynie w przypadkach, gdy nabywane paliwo nie jest wlewane do baku, lecz np. do kanistrów numer rejestracyjny samochodu nie jest elementem niezbędnym faktury.

Wobec powyższego, nie zamieszczenie na fakturze sprzedaży paliwa numeru rejestracyjnego samochodu do którego zostało sprzedane paliwo, mimo ciążącego na wystawcy w tym względzie obowiązku jest niezgodne z przepisami obowiązującymi w zakresie wystawiania faktur, jednakże okoliczność ta pozostaje bez wpływu na rozliczenie przez sprzedawcę podatku należnego i nie wywołuje u wystawcy faktury konsekwencji podatkowych.

Z wyżej cytowanym przepisem koresponduje bowiem art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o VAT (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg.

Zatem umieszczenie numeru rejestracyjnego ma znaczenie głównie dla nabywcy paliwa, gdyż to na nim spoczywa obowiązek udowodnienia do jakiego celu paliwo zostało zużyte i czy w świetle powołanego przepisu przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj