Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią
PD-2/415-6/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-6/04
Data
2004.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opieka
rodzice zastępczy (rodzina zastępcza)
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy opodatkowane są świadczenia otrzymywane przez rodzinę zastępczą pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego.


Pismem z dnia 12.02.2004 r. (data wpływu 13.02.2004) uzupełnionym pismem z dnia 26.02.2004 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle n/Not. zwróciło się z prośbą o wyjaśnienie: czy opodatkowane są świadczenia otrzymywane przez rodzinę zastępczą pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego.

W przedmiotowym piśmie poinformowano: Starosta zgodnie z art. 33f ust. 2 ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity z 1998 r. Dz. U. Nr 64 poz. 414) zawiera umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej – pełniącej zadania pogotowia rodzinnego. Rodzina otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka albo świadczonej opieki i wychowania.

W przypadku tym obowiązują przepisy kodeksu cywilnego. Starosta również w tym wypadku opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne jeżeli ta osoba nie jest taką składką objęta. Umowę o pełnienie takiej funkcji podpisał Starosta Nakielski. Małżonkowie, którzy podjęli się tej roli są ubezpieczeni. Osoba, która pobiera świadczenia w związku z pełnieniem funkcji pogotowia rodzinnego, jest ubezpieczona w KRUS-ie. Również zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153) w przypadku zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem składka odprowadzana jest wyłącznie z pierwszego zgłoszonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, czyli w tym konkretnym przypadku można uznać, iż składka odprowadzana jest do KRUS-u. Zasady naliczania świadczeń za pełnienie funkcji pogotowia rodzinnego regulują w sposób bardzo ogólny przepisy art. 33f ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: z 1998 r. Dz. U. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.) oraz par. 20 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 120, poz. 12884).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n/Not. działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Zgodnie z art. 33f ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 1998 r. Nr 64 poz. 414 z późn.zm.) rodzina zastępcza pełniąca zadania pogotowia rodzinnego otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka albo świadczonej opieki i wychowania. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest umowa zawarta ze starostą o pełnienie funkcji rodziny zastępczej, do której mają zastosowanie odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia oraz przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych. Rodzina zastępcza oprócz wynagrodzenia wypłaconego na podstawie zawartej umowy uprawniona jest również do pomocy pieniężnej o której mowa w art. 33g powołanej ustawy. Zarówno w ustawie o pomocy społecznej jak i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 120 poz. 1284) przyznawanie wynagrodzenia rodzinom zastępczym pełniącym zadania pogotowia rodzinnego jest ściśle rozgraniczone od przyznawania tym rodzinom pomocy pieniężnej.

Biorąc pod uwagę powołaną regulację prawną dotyczącą wynagrodzenia otrzymywanego przez rodzinę zastępczą pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego oraz rozgraniczenie tego wynagrodzenia od przyznawanej pomocy pieniężnej należy stwierdzić, że wynagrodzenie to nie stanowi świadczenia z pomocy społecznej, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując wynagrodzenie jakie otrzymuje rodzina zastępcza pełniąca zadania pogotowia rodzinnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako dochód tego małżonka, któremu wynagrodzenie przysługuje zgodnie z art. 33f ust. 3 ustawy o pomocy społecznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj