Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mogilnie
PP-443-1/04
z 17 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-1/04
Data
2004.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Mogilnie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Ewidencja sprzedaży

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
fakturowanie
kasa rejestrująca
obowiązek podatkowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu rozliczania i ewidencjonowania sprzedaży posiłków dla uczniów mieszkających w internacie oraz korzystających z refundacji MOPS.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mogilnie odpowiadając na pismo z dnia 24-02-2004, które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 26-02-2004 roku w związku z art. 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Z treści złożonego przez Dyrekcję Szkoły w ... zapytania wynika, że szkoła jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu. Poza tym szkoła prowadzi również internat ze stołówką. Ze stołówki korzystają zarówno mieszkańcy internatu, uczniowie dojeżdżający do szkoły jak i pracownicy szkoły. Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ... refunduje koszty obiadów dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Na podstawie § 67 ust. 1 pkt. 1 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 z późn. zm.) sprzedaż posiłków sprzedawanych w stołówkach i bufetach przyzakładowych zwolniona jest z podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że nie są to stołówki i bufety ogólnodostępne. Uwzględniając fakt, że w stołówce szkolnej oprócz uczniów, stołują się także pracownicy szkoły - może być ona uznana za przyzakładową. Prowadząc zatem sprzedaż posiłków dla zamkniętego kręgu osób, nie ma ona charakteru ogólnodostępnego i sprzedaż ta zwolniona jest od podatku od towarów i usług, zgodnie z wym. wyżej przepisem.

Szkoła będąc podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązana jest zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 z 1993 r. poz. 50 z późn. zm.) do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. W świetle cytowanego przepisu w prowadzonych ewidencjach dla podatku od towarów i usług należy również wykazywać sprzedaż zwolnioną z podatku. Dotyczy to również składanych w tym zakresie deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Na podstawie art. 2 ust. 1 wym. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W art. 6 cyt. ustawy uregulowano natomiast momenty powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży towarów oraz świadczenia usług. Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 6 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2 z zastrzeżeniem ust. 2 –10 oraz art. 6 b i art. 35 ust. 2a – 6. Jeżeli natomiast sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od wydania towaru lub wykonania usługi (art. 6 ust. 4 cyt. ustawy).

Zgodnie zaś z art. 29 ust. 1 wym. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Drukowane z kas rejestrujących raporty dobowe oraz rozliczenia miesięcznego obrotu, stanowią dla podatnika ewidencję sprzedaży. Raporty te spełniają bowiem wymogi wskazane w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT odnośnie przedmiotu i podstawy opodatkowania.

Jeżeli natomiast podatnik nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kas fiskalnych świadczenie usług, czy sprzedaż towaru powinna być ewidencjonowana zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy w prowadzonych ewidencjach dla potrzeb podatku od towarów i usług, jako np. sprzedaż bezrachunkowa.

Z kolei z treści art. 15 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Biorąc pod uwagę zapis art. 4 pkt. 1 powołanej ustawy należy stwierdzić, iż pieniądz nie jest towarem w rozumieniu ww. ustawy, skutkiem czego otrzymanie należności od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w związku z przyznanym zasiłkiem na rzecz uczniów korzystających z pomocy socjalnej nie powoduje powstania u podatnika obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy powstanie natomiast na zasadach określonych zgodnie z ww. art. 6 ust. 1 cyt. ustawy tj. w momencie wydania towaru lub wykonania usługi (wydanie obiadu dla uczniów).

Natomiast otrzymanie należności pieniężnej od Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za wydanie obiadów uczniom, korzystającym z pomocy socjalnej można udokumentować np. notą obciążeniową.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj