Interpretacja Departament Systemu PodatkowegoPublikatorStrona Internetowa Ministrastwa Finansów
SP2-366/033-73/590/04/AK
z 22 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Sygnatura
SP2-366/033-73/590/04/AK
Data
2004.04.22


Referencje


Autor
Departament Systemu Podatkowego
Publikator
Strona Internetowa Ministerstwa Finansów


Temat
Egzekucja administracyjna --> Egzekucja należności pieniężnych --> Egzekucja z ruchomości


Słowa kluczowe
depozyty
egzekucja z ruchomości
likwidacja



W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16.03.2004 r. Sygn. akt K 22/03 (Dz. U. Nr 51, poz. 514) dotyczącym dekretu z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy (Dz. U. Nr 41, poz. 184, z późn. zm.), oraz wydanego na jego podstawie rozporządzenia Rady Ministrów dnia 16 marca 1971 r. w sprawie orzekania o przejściu depozytów na własność Państwa (Dz. U. Nr 7, poz. 78, ze zm.) Ministerstwo Finansów informuje, co następuje.

Dekret o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy reguluje przejście na własność Państwa depozytów niepodjętych przez osoby uprawnione do ich odbioru. W art. 6 Dekretu upoważniono Radę Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia organów właściwych do orzekania o przejściu depozytów na własność Państwa oraz zasady likwidacji i tryb postępowania tych organów z depozytami. W dniu 16.03.2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł 6 Dekretu i rozporządzenie wydane na podstawie wyżej powołanego art. 6 są niezgodne z Konstytucją z 1997 r. Zdaniem TK własność należy do konstytucyjnie chronionych praw człowieka, które mogą być ograniczone jedynie w drodze ustawowej. TK uznał także, że kwestia przejścia depozytu na rzecz Państwa wymaga dopuszczenia w każdym przypadku możliwości kontroli sądowej orzeczeń o takim przejściu. Podkreślenia wymaga fakt, że niekonstytucyjność ww. aktów nastąpiła z datą ogłoszenia wyroku, w związku z czym powstała luka prawna uniemożliwiająca orzekanie o losie niepodjętych depozytów, a w konsekwencji ich likwidację.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że organy likwidacyjne mogą przyjmować do likwidacji i likwidować wyłącznie ruchomości, w zakresie których przejście na rzecz Skarbu Państwa nastąpiło z mocy ustawy lub orzeczenia wydanego na podstawie przepisu rangi ustawowej i przeniesienie własności mogło podlegać kontroli sądu. W pozostałych natomiast przypadkach winny odmawiać przyjęcia depozytów. Urzędy skarbowe i celne będące już w posiadaniu niezlikwidowanych depozytów, których orzeczenie na rzecz Skarbu Państwa zostało wydane na podstawie Dekretu przez inny organ, winny zwrócić depozyty tym organom.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj