Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/1.415-402/04
z 31 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/1.415-402/04
Data
2004.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
inwalida
renta
stan zdrowia podatnika
zaniechanie poboru podatku


Pytanie podatnika
W związku z chorobą zawodową otrzymuję rentę inwalidzką, od której Zakład Ubezpieczeń Społecznych odprowadza podatek dochodowy.
Wobec powyższego zwracam się z zapytaniem :
Czy w moim przypadku, przepisy dotyczące zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych mają zastosowanie?


Na podstawie art. 14a § 1, art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, że podane w piśmie z dnia 10 maja 2004 r. dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administarcyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. informuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Stosownie do § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowań wypłaconych na podstawie umowy lub ugody zawartej między stronami w postaci renty, otrzymanej na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. W myśl § 2 w/w rozporządzenia, zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r.

Ze złożonego pisma i przedłożonych dokumentów wynika, że otrzymuje Pani rentę inwalidzką przyznaną na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, a nie na podstawie umowy lub ugody zawartej między stronami.

Zaniechanie, o którym mowa, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych wyłącznie w roku 2003, a nie w latach wcześniejszych.

Wobec powyższego informuje się, że wyżej cytowane przepisy dotyczące zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych nie mają zastosowania w Pani przypadku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj