Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/37/2003
z 4 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/37/2003
Data
2004.02.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
cena
faktura korygująca
faktura VAT
fakturowanie
obniżenie ceny
podwykonawstwo
podwyższenie ceny
roboty budowlane


Pytanie podatnika
dotyczy wystawiania faktur (faktur korygujących)


W odpowiedzi na pismo z dnia 17.04.2003 r. (znak: EF-158/03) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 – 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Pytanie podatnika przedstawione dotyczy zasad fakturowania robót budowlanych, które wykonuje jako podwykonawca, gdy należność za ich wykonanie wyliczana jest każdorazowo w dacie wystawienia faktury poprzez przeliczenie ustalonej w euro ceny wg kursu z tego dnia. W umowie z kontrahentem (głównym wykonawcą) zastrzeżono, iż wyznaczenie ostatecznej wartości wynagrodzenia dla jednostki według kursu euro z dnia, w jakim inwestor zapłacił głównemu wykonawcy za wykonanie roboty. Wyznaczone przez strony zasady ustalania wynagrodzenia przewidują zatem możliwość zmiany pierwotnie ustalonej kwoty należności, którą to zmianę traktować należy w ocenie tut. organu jako podwyższenie lub zmniejszenie ceny po wystawieniu faktury.

Generalnie w przypadku, gdy po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż towaru lub usługi powstały okoliczności powodujące zmianę ceny, należy wystawić fakturę korygującą. Zagadnienia dotyczące zasad wystawiania oraz rozliczania faktur korygujących określone zostały w § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Zgodnie z powołanymi przepisami, faktury korygujące wystawione w związku z obniżeniem ceny winny być rozliczone przez wystawcę w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę (§ 41 ust. 4 w związku z § 42 ust. 6 cyt. rozporządzenia). Natomiast w odniesieniu do faktur korygujących, sporządzanych w związku ze zwiększeniem ceny po wystawieniu dokumentu pierwotnego, dowód korygujący winien zostać uwzględniony w rozliczeniu okresu, w którym zaistniała przesłanka do sporządzenia faktury korekty, tj. podwyższono cenę.

Wynikający z § 38 ww. rozporządzenia 7-dniowy termin dla wystawienia faktury przyjąć należy jako termin dla sporządzenia również faktury korygującej. Stąd przyjęte przez spółkę rozwiązanie co do terminu, w jakim wystawiać będzie faktury korygujące jest prawidłowe, tym niemniej jednak do obowiązków jednostki należy uwzględnienie danych wynikających z faktury wystawionej w związku z podwyższeniem kwoty należnej na opisanych uprzednio zasadach, tj. w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło zwiększenie ceny przedmiotu transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj