Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
US/3-PDM/413-16/04
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/3-PDM/413-16/04
Data
2004.05.24



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
modernizacja
odliczenia od podatku
remonty


Pytanie podatnika
Czy umowa najmu lokalu stanowi tytuł prawny do lokalu uprawniający do odliczeń wydatków na remont i modernizację oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy?


Z dniem 1 stycznia 2004 roku uchylony został art. 27 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Nie oznacza to jednak, że ulga ta przestaje obowiązywać. Przepisy art. 12 ust 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) nakazują bowiem zarówno do wydatków poniesionych w 2003 roku, jak i do wydatków ponoszonych w latach 2004 i 2005 stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do końca 2003 roku.Stosowanie do cytowanego art. 27 a ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ulgi remontowej mogą korzystać podatnicy dokonujący wydatków na własne cele mieszkaniowe - przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. Ulga ta obejmuje także wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonej na podstawie odrębnych przepisów. Ulga przewidziana jest na okres trzech lat. Obecny okres trzyletni rozpoczął się w 2003 roku i obejmuje lata 2003 - 2005.

Dowodem poniesienia wydatków są faktury VAT wystawione na osobę posiadającą tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Wpłaty na fundusz remontowy dokumentuje się dowodami wpłat. Dokumenty te powinny być wystawione na osobę posiadającą tytuł prawny do zajmowanego lokalu (art. 27 a ust 6 cytowanej ustawy).W powołanym przepisie ustawodawca w sposób jednoznaczny określił sposób wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.Przepisy ustawy nie wymieniają tytułów prawnych uprawniających do ulgi remontowej. Za tytuł prawny uważa się między innymi:- własność,- umowę użyczenia,- umowę najmu lub dzierżawy,- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że stosunek prawny do lokalu wynika z umowy najmu, która została zawarta na okres od 28.07.2003 r. do 27.07.2004 r. i że zamierza Pan po tym okresie zawrzeć kolejną umowę, ale z innym “wynajmującym”. Wątpliwości Pana dotyczą możliwości odliczania poniesionych wydatków dotyczących kolejnego mieszkania, przy zawarciu umowy najmu. Z przepisu prawa, nie wynika konieczność wydatkowania kwot tylko na jeden lokal, do którego podatnik posiada tytuł prawny. Wobec powyższego po zawarciu kolejnej umowy najmu, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ustawy będzie Pan mógł korzystać z ulgi remontowej w granicach limitu przewidzianego w ustawie na lata 2003 - 2005.

Ponadto, jeżeli “najemca” zgodnie z umową najmu zawartą z osobą fizyczną reguluje opłaty na fundusz remontowy bezpośrednio tej osobie będącej “wynajmującym” nie ma możliwości odliczenia wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy, ponieważ najemca nie posiada dowodu wpłaty na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj