Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/24/2003
z 30 kwietnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/24/2003
Data
2003.04.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy czynność wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do sp. z o. o. wystarczy udokumentować aktem notarialnym bez konieczności potwierdzania tej operacji fakturą VAT, a co za tym idzie czy czynność ta nie jest objęta podatkiem VAT, czyli nie podlega przepisowi art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotowe zapytanie należy rozpatrywać przede wszystkim przez pryzmat zmian w ustawie z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a wprowadzonych ustawą z dnia 21.11.1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz. U. Nr 137, poz. 640). Dokonane zmiany polegały m.in. na wykreśleniu z przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1 części stwierdzającej, iż przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży innej zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział). W obecnym więc kształcie przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawy nie stosuje się jedynie do sprzedaży przedsiębiorstwa i sprzedaży zakładu samodzielnie sporządzającego bilans.

Nie ma natomiast żadnych podstaw, aby wyłączenie to rozciągać na czynność sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub czynność zrównaną ze sprzedażą np. wniesienie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa – mieszczące się w zakresie przepisu art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy o podatku VAT. W związku z tym czynność dokonywaną przez jednostkę, a polegającą na wniesieniu jako aportu do spółki kapitałowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy zakwalifikować jako czynność zwolnioną z opodatkowania na podstawie przepisu § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Oznacza to, iż w zakresie jej udokumentowania będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wzmiankowanego rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj