Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US-32/PP/443-8/04/MN
z 12 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-32/PP/443-8/04/MN
Data
2004.03.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
druk
klasyfikacja statystyczna
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
usługi poligraficzne


Pytanie podatnika
Jaka obowiązuje stawka podatkowa w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług obejmujących współredagowanie, skład i druk czasopisma (tygodnika)?


Podatnik, na podstawie umowy, świadczy usługi obejmujące współredagowanie, skład i druk czasopisma (tygodnika) oznaczonego symbolem ISSN: 1230-9230. Przedmiotowe czasopismo mieści się grupowaniu obejmującym wyrób sklasyfikowany pod symbolem PKWiU: 22.13.10-00.21 „Czasopisma i magazyny wychodzące raz w tygodniu”.

Według stanowiska Podatnika, jego wkład w tworzenie tygodnika jest na tyle znaczny, że powinien stosować na wyżej wymienione usługi stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc. jak od sprzedaży całego nakładu czasopisma sklasyfikowanego w pod symbolem PKWiU: 22.13.10-00.21 – na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) oraz poz. 101 załącznika nr 3 do cytowanej ustawy.

Na podstawie uzyskanej opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, organ podatky informuje, że – w przypadku opisanym przez Podatnika – do usług w zakresie współredagowania, składu oraz druku (przy uwzględnieniu kompleksowego świadczenia usługi przez jednego wykonawcę jako ciągu procesu technologicznego, w efekcie którego powstaje określony wyrób) czasopisma wychodzącego raz w tygodniu mieszczących się w grupowaniu PKWiU: 22.22.32-20.20 „Drukowanie czasopism wychodzących rzadziej niż cztery razy w tygodniu” należy stosować obniżoną do 0 proc. stawkę podatku od towarów i usług – zgodnie z § 65 a ust. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Powyższe unormowanie obowiązuje od dnia 1 stycznia 2004 r. w wyniku nowelizacji wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 224, poz. 2229) i dodającym do rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. § 65 a, który w ust. 1 pkt 3 lit. b stanowi: obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się do usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN.

Zgodnie z art. 50 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) do 31 grudnia 2000 r. do usług polegających na drukowaniu wydawnictw dziełowych i wydawnictw prasowych była stosowana stawka podatku 0 proc.

Natomiast od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 9 sierpnia 2001 r. w stosunku do usług polegających na drukowaniu czasopism nie było w przepisach podatkowych odrębnego uregulowania dotyczącego stosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług, w związku z tym zastosowanie miał art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), w związku z czym włąściwą była stawka podatku w wysokości 22 proc.

W wyniku nowelizacji wprowadzonej ustawą z dnia 5 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 80, poz. 858), a następnie ustawą z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającą ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803), od dnia 10 sierpnia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. powyższe usługi winny być opodatkowane stawką obniżoną do wysokości 0 proc. jako usługa polegająca na drukowaniu wydawnictw prasowych (SWW 2711) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN – do dnia 31 grudnia 2002 r., a od dnia 1 stycznia 2003 r. – jako usługa polegająca na drukowaniu gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.11 i 22.13) – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN – zgodnie z art. 50 ust. 5 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Tut. organ podatkowy pragnie zaznaczyć, że udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że nie jest on wydawcą czasopisma jak również nie prowadzi sprzedaży gotowej pozycji dla określonych odbiorców, lecz jedynie wykonuje usługę na podstawie odrębnej umowy zawartej z wydawcą czasopisma, będącym jednocześnie właścicielem praw do tytułu. W związku z powyższym Podatnik nie może sprzedawać wyrobu powstałego w efekcie działalności produkcyjnej w postaci gotowego czasopisma jego właścicielowi, natomiast sprzedaje usługę (współredagowanie, skład i druk), do wykonania której zobowiązał się w przedmiotowej umowie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj