Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US-32/PP/443-9/4/AP
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-32/PP/443-9/4/AP
Data
2004.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
klasyfikacja statystyczna
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
usługi paramedyczne


Pytanie podatnika
Jaka jest obowiązująca stawka podatku VAT, z tytułu świadczenia usług przez fizykoterapeutów w zakresie psychoedukacji młodzieży, studentów oraz dorosłych, realizowanyą poprzez porady i konsultacje oraz szkolenia psychologiczne dla pracowników firm.


Działalność Podatnika została zaklasyfikowana, zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi – Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych, do grupowania PKWiU 85.14.13-00.00 “Usługi fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi”.

Na podstawie poz. 20 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) zwalnia się od VAT usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług paramedycznych. Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje wprawdzie pojęcia “usług paramedycznych”, jednakże definicję tę podaje m.in. Polska Klasyfikacja Działalności, będąca również klasyfikacją wydaną na podstawie przepisów o statystyce publicznej (chociaż nie posłużono się nią w ustawie o VAT). Zgodnie z objaśnieniami do PKD działalność paramedyczną stanowi indywidualna i zespołowa działalność fizykoterapeutów oraz wszelka działalność paramedyczna prowadzona w takich dziedzinach jak: optometria, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa, terapia logopedyczna, homeopatia, akupunktura itp. Usługi paramedyczne były – według obowiązującej do 31 marca 1995 r. Klasyfikacji Usług – sklasyfikowane w podbranży 89901 “Inne usługi osobno nie wymienione”. Do 31.12.2002 r. usługi wymienione w tej podbranży podlegały opodatkowaniu 22% stawką VAT, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) oraz art. 54 ust. 4 tej ustawy. Bez znaczenia dla kwalifikacji w/w czynności oraz zakresów opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług była – wprowadzona z dniem 01.04.1995 r. - Klasyfikacja Wyrobów i Usług oraz nowe brzmienie załącznika nr 2 i 3 cyt. ustawy, ogłoszone obwieszczeniem Ministra Finansów z 31.03.1995 r. w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zakresie usług (Dz.U. Nr 44, poz. 231). Zgodnie z ust. 2 tego obwieszczenia zmiana nomenklatury nie powodowała zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług po 31.03.1995 r. Na dzień 31.12.2002 r. omawiane usługi podlegały zatem opodatkowaniu stawką VAT 22%.

W związku z powyższym, wyłączenie usług paramedycznych z poz. 20 załącznika nr 2 do ustawy z 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę Kodeks karny skarbowy (Dz.U. Nr 213, poz. 1803) nie spowodowało po 31.12.2002 r. zmiany wysokości opodatkowania dla tych usług, które w dalszym ciągu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Ponadto należy wspomnieć, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozrządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.) świadczenie usług psychologicznych – w tym psychoterapii – mieści się w ugrupowaniu PKWiU 85.14.13-00.00. Ponadto, działalność prowadzona przez psychologów – zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) na podstawie rozrządzenia Rady Ministrów z dnia 7 października 1997r. (Dz. U. nr 128, poz. 829 z późn. zm.) mieści się w ugrupowaniu PKD 85.14.A „Działalność paramedyczna”.

Jednocześnie tutejszy Urząd Skarbowy wyjaśnia, iż nie jest organem właściwym do rozstrzygania sporów i wątpliwości w zakresie prawidłowej klasyfikacji wyrobów i usług, zgodnie z obowiązującą PKWiU. Udzielając odpowiedzi odniósł się do przedstawionej wykładni Urzędu Statystycznego, uznając ją za dokonaną przez organ kompetentny i właściwy w sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj