Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/17/TL/2004
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/17/TL/2004
Data
2004.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
obrót
podatek od towarów i usług
subwencja


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów usług dotacji, subwencji i innych umów o podobnym charakterze


Na podstawie art.14 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze. zm), właściwy organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie wszczęto postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej.

Pismem Spółka wystąpiła z zapytaniem w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymywanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze Starostwa Powiatowego, z Powiatowego Urzędu Pracy refundacji wynagrodzeń pracowników oraz zasady częściowego odliczania podatku naliczonego w przypadku wykonywania czynności opodatkowanych i innych niżą opodatkowane.

W odpowiedzi na ww. pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia:
Zgodnie z treścią art.29 ust. l ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) „ podstawą opodatkowa jest obrót (...). Obrotem jest takżąe otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnych charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług".
W obowiązującym od 1 maja 2004r. stanie prawnym dotacje i subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze (np. refundacje) podlegają opodatkowaniu VAT. Nie każda jednak dotacja i subwencja oraz inne dopłaty o podobnym charakterze podlegają temu opodatkowaniu, ale tylko te, które są związane z przedmiotem opodatkowania VAT, czyli z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Poza opodatkowaniem VAT pozostają zatem te dotacje i subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze, które nie mają bezpośredniego związku z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług.

Natomiast co do sposobu obliczania proporcji (udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem) za 2003r. do częściowego odliczania VAT naliczonego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza: proporcję, w stosunku do której podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Obliczony wskaźnik za poprzedni rok podatkowy obowiązuje dla wszystkich okresów rozliczeniowych całego roku podatkowego, w którym są dokonywane zakupy umożliwiające odliczenie zawartego w ich cenie podatku naliczonego.
Jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami nowej ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego częściowemu odliczeniu w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżąenia kwoty podatku należąnego, jaki wynika z nowej ustawy VAT. Należy przy tym zwrócić uwagę na zapis art. 163 ust. 1 ww. ustawy. Wynika z niego bowiem, iż dla określenia proporcji, w jakiej podatnikowi przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. należy brać pod uwagę obroty uzyskane w roku 2003 lecz skorygowane z uwzględnieniem art. 90 ust. 3-8 nowej ustawy o VAT, tj. po pomniejszeniu o wartość sprzedaży środków trwałych podlegających amortyzacji, o wartość transakcji dotyczących nieruchomości lub usług w zakresie pośrednictwa finansowego, w zakresie, w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie, powiększone natomiast o kwotę uzyskanych dotacji i subwencji podmiotowych innych niż określone w art.29 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług (tzn. do obrotu uzyskanego z czynności w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo obniżenia kwoty podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych dotacji i subwencji, które nie mają bezpośredniego związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj