Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/70/2003
z 24 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/70/2003
Data
2003.10.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
obniżenie podatku należnego
potrącenie należności


Pytanie podatnika
Czy spółka (rozliczająca się zgodnie z art. 6b ustawy o podatku VAT metodą kasową) spełnia kryteria uprawniające do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu za towar, tj. czy można uznać, iż należność z otrzymanej od kontrahenta faktury została uregulowana w całości, jeżeli uregulowanie należności wynikającej z tej faktury następuje w dwojaki sposób: w głównej części poprzez zapłatę należności oraz poprzez potrącenie o kwotę przysługującej nam do zatrzymania umownej kaucji gwarancyjnej oraz, czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego we wspomnianej fakturze zakupu w kwartale, w którym nastąpiło ostateczne rozliczenie faktury (dopłata i potrącenie kaucji)?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.09.2003 r. (data wpływu do urzędu 25.09.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 – 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z uregulowaniami art. 19 ust. 3e ustawy o podatku VAT podatnik, który wybrał metodę kasową ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za kwartał, w którym: uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury, dokonał zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c. Należy zwrócić uwagę, iż w odniesieniu do podatku naliczonego ustawodawca nie mówi o otrzymaniu lub uiszczeniu zapłaty, lecz o „uregulowaniu należności”, co ma wskazywać, iż dopuszczalne są wszelkie, sposoby wygaśnięcia należności przyjęte przez strony w umowie sprzedaży, w tym np. potrącenie, przelew wierzytelności czy też świadczenie wzajemne.

W przedstawionej przez podatnika sytuacji faktycznej strony transakcji określiły w umowie warunki, których spełnienie świadczy, z jednej strony o wykonaniu przedmiotu umowy, z drugiej strony o uregulowaniu należności z umowy wynikającej. Jednym z wymienionych warunków umownych dotyczących uregulowania płatności jest prawo kupującego do potrącenia z faktury ostatecznej 5 % wartości umowy netto jako kaucji gwarancyjnej na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń z tytułu umowy.

Uznać należy, iż potrącenie kaucji gwarancyjnej z ostatecznej faktury dokumentującej transakcję nie oznacza, iż nie został wypełniony warunek w postaci całkowitego uregulowania należności, o którym mowa w art. 19 ust. 3e pkt 1 ustawy o VAT. Słuszne jest zatem stanowisko zaprezentowane w piśmie podatnika, iż przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tak uregulowanej fakturze w kwartale, w którym - zgodnie z warunkami umownymi - nastąpiło jej ostateczne rozliczenie (zapłata należności, potrącenie kaucji).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj