Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/81/2003
z 9 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/81/2003
Data
2003.12.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
dotacja
sprzedaż opodatkowana
szkolenie
szkolenie pracownicze
zakup


Pytanie podatnika
Jak potraktować otrzymaną dotację do szkolenia pracowników w związku z wdrożeniem systemu zarządzania jakością ISO 9001/2000? Dotacja jest z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w 60 % poniesionych kosztów netto.


W odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 25.11.2003 r. (bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Stosownie do przepisu art. 19 ust. 1 z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Dodatkowo przepis art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Ponadto z przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, iż analogicznie ww. obniżenia nie stosuje się w stosunku do towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z treści pisma jednostki wynika, iż wątpliwości budzi fakt, czy przysługuje jej prawo do odliczenia w związku z zakupem usług szkolenia pracowników spółki, jeżeli część poniesionych kosztów jest dotowana. Zdaniem tut. urzędu z relacji powyższych przepisów wynika jednoznacznie, iż odliczenie z tytułu zakupionej usługi będzie przysługiwać każdorazowo, bez względu na fakt otrzymania dotacji przez podatnika na pokrycie części kosztów, jeżeli zakupione usługi będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną (art. 19 ustawy) i nie będą służyć odprzedaży towarów bądź świadczeniu usług zwolnionych od podatku (art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy). Co więcej podatnik będzie miał prawo do odliczenia w przypadku, gdy wydatki poniesione w związku z zakupem tych usług nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, o ile brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów ma bezpośredni związek ze zwolnieniem od podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj