Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/64/2003
z 30 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/64/2003
Data
2003.09.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
samochód
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy do celów podatku VAT samochód demonstracyjny (testowy) podlega opodatkowaniu w momencie sprzedaży a VAT naliczony podlega odliczeniu?


W odpowiedzi na pismo z dnia 4.09.2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 pkt 2 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywania przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Wyjątkiem od powyższej zasady jest przypadek, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika. W takim bowiem przypadku nabywane samochody są dla tego podatnika towarem handlowym, nie zaś środkiem trwałym. W sytuacji, gdy samochody używane są do celów demonstracyjnych w okresie krótszym niż rok, nie zaliczają się do środków trwałych i traktowane są jako towary stanowiące składniki majątku. W celu realizacji swojej funkcji demonstracyjnej samochody te muszą zostać zarejestrowane zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym, jednak nie zmienia to ich charakteru towaru handlowego.

W przedmiotowej sytuacji, gdy podatnik jest dystrybutorem samochodów osobowych, tzn. sprzedaż samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika bezsporny jest fakt, że przedmiotowe samochody demonstracyjne będą odsprzedane.

Słuszne jest wobec tego stanowisko podatnika, iż sprzedaż samochodów demonstracyjnych rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług a dystrybutor samochodów ma możliwość dokonywania odliczeń podatku VAT, naliczonego przy ich zakupie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj