Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.III/423-3/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.III/423-3/04
Data
2004.04.08



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
restrukturyzacja
wpłaty z zysku


Pytanie podatnika
Jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa obowiązana do wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym składa deklaracje i dokonuje zaliczkowo wpłat z tego tytułu w okresach kwartalnych. W pierwszej dekadzie marca br. nastąpi sprzedaż akcji Skarbu Państwa i wówczas Spółka zostanie sprywatyzowana.
Jednocześnie zobowiązania Spółki objęte zostały postępowaniem restrukturyzacyjnym – według zasad określonych ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców. Spółka zapytuje:
1. Czy w związku z prywatyzacją Spółka ma obowiązek sporządzania deklaracji WZS – 1K i uiszczania ewentualnych wpłat z zysku za I kwartał 2004 roku ?
2. W jaki sposób należy uwzględnić skutki restrukturyzacji tj. umorzenie należności publicznoprawnych oraz wniesioną opłatę restrukturyzacyjną przy wyliczeniu wpłaty z zysku ?



Ad. 1.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 01 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792) jednoosobowe spółki Skarbu Państwa są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa.
W myśl ust. 2 i ust. 3 tego artykułu wpłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wyboru okresu, za jaki będzie dokonywana zaliczka, dokonuje spółka.
Natomiast z art. 3 ww. ustawy wynika, że w przypadku zbycia akcji na zasadach i w trybie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, obowiązek określony w art. 2 ust. 1 ustaje z końcem miesiąca, w którym dokonana zbycia akcji.
Zatem Spółka ma obowiązek złożenia za I kwartał 2004 r. deklaracji o wysokości zysku (straty) osiągniętego przez Nią, za okres w którym była jednoosobową spółką Skarbu Państwa.


Ad. 2
Zgodnie z art. 5 wyżej cytowanej ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie liczony w rachunku narastającym. Skutki finansowe zdarzeń mających wpływ na wysokość zysku lub straty należy rozliczać zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).
Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągane, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Zobowiązania Spółki objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym – zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.) – ujmuje się i rozlicza w księgach jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.
Tak więc umorzone należności w wyniku restrukturyzacji, pomniejszone o wpłaconą opłatę restrukturyzacyjną (koszt) wpływają na zwiększenie wyniku finansowego (zysku) jednostki, który stanowi podstawę dokonania wpłat z zysku przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj