Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US-26-PD-415/37/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-26-PD-415/37/04
Data
2004.05.26



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Zgodnie z umową zawartą ze Spółdzielnią Mieszkaniową podatnik dokonał zakupu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, który będzie wymagał przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych. Jak zakwalifikować poniesione wydatki na ten cel w zeznaniu rocznym, czy będą to wydatki poniesione w ramach ulgi remontowej?


Stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ) w przypadku poniesienia w roku podatkowym wydatków na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia tych wydatków tj. poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) przysługuje prawo do kontynuacji odliczeń danej inwestycji.

Do wydatków uprawniających do przedmiotowej ulgi w podatku dochodowym ustawa o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. zalicza między innymi tytuły:

  1. Wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej – art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy,
  2. Wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu – art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy.

Powyższe tytuły wyspecyfikowane pod literami c i f zostały odrębnie ujęte w ustawie o podatku dochodowym.

W związku z powyższym, w sytuacji, kiedy podatnik poniósł w 2001r. wydatek obejmujący wpłaty na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej nabył prawo do odliczania od podatku dochodowego dalszych wydatków, na kontynuację powyższej inwestycji, poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r. na zasadach określonych w ustawie w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r.

Natomiast poniesione w roku 2003 wydatki obejmujące prace wykończeniowe przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie mogą być zaliczone do kategorii wydatków, na podstawie których następuje kontynuacja inwestycji.

W omówionej wyżej sytuacji wydatki poniesione na wykończenie lokalu mogą uprawniać do skorzystania z ulgi podatkowej określonej w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. g powołanej ustawy z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku dochodowego z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu mieszkalnego.

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:

  1. Własność.
  2. Umowę użyczenia.
  3. Umowę najmu lub dzierżawy.
  4. Inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż posiada on umowę zobowiązującą, z której wynika prawo do korzystania z przedmiotowego lokalu mieszkalnego ( protokół przekazania lokalu mieszkalnego z dnia 26.11.2003r. ), a więc tytuł prawny do zajmowanego lokalu.

W związku z powyższym przysługuje mu prawo do dokonania odliczeń z tytułu wydatków związanych z remontem lub modernizacją lokalu mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj