Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
US OP V
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US OP V - 423/4/2004
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
przychód



Wniosek zawiera pytanie:

Czy kwota otrzymanych środków na wynagrodzenia pracownicze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest przychodem i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zakres oraz tryb realizacji roszczeń zaspakajanych przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych reguluje ustawa z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. Nr 9 poz. 85 ze zm.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka stała się niewypłacalna i jako taka ubiegała się o środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wypłatę zaległych wynagrodzeń pracowniczych i środki te otrzymała.

Likwidator przyjmuje przekazane mu środki i wypłaca uprawnionym świadczenia po potrąceniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Art. 10 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy stanowi, że „Wypłata świadczeń pracowniczych ze środków Funduszu powoduje z mocy prawa przejście na Fundusz roszczenia wobec pracodawcy lub masy upadłości o zwrot wypłaconych świadczeń”.

Z treści powyższego artykułu wynika, że kwota otrzymanych środków na wynagrodzenie pracownicze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest formą pożyczki.

Instytucję pożyczki reguluje kodeks cywilny, w art. 720 stanowiąc: „Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko, co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić ta samą ilość pieniędzy albo tą samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości”.

Do istoty pożyczki należy to, że pożyczony przedmiot musi być zwrócony.

Natomiast przepis art. 12 ust. 4 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że do przychodów nie zalicza się: „pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)”.

W świetle powyższego otrzymane środki na wynagrodzenia pracownicze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie są przychodem i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że w przypadku umorzenia w części lub całości wypłaconych świadczeń pracowniczych ze środków Funduszu na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, kwota umorzonych świadczeń stanie się przychodem podlegającym opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj