Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-22/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-22/04
Data
2004.03.26



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
dochód
opodatkowanie łączne małżonków
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy mając zawieszoną działalność gospodarczą od 01.01.2000 r. opodatkowaną w formie ryczałtu, podatnik będzie mógł opodatkować się wspólnie z małżonkiem?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 16 marca 2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości skorzystania z łącznego opodatkowania małżonków za 2003 r. - wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) -dalej updof - małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Art. 6 ust. 8 updof stanowi, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4 nie ma zastosowania, w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe, opodatkowanie łączne małżonków przysługuje tylko i wyłącznie tym osobom, które spełniają wszystkie wymienione warunki, a więc:
- podleganie przez oboje małżonków nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
- istnienie między małżonkami wspólności majątkowej,
- pozostawanie w związku z małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- złożenie wspólnego zeznania rocznego o osiągniętych przez nich dochodach wraz z wnioskiem o wspólne opodatkowanie,
- do każdego z małżonków nie mają zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Dla braku możliwości preferencyjnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowy, bowiem zastosowanie przepisów (zgodnie z treścią art. 6 ust. 8 updof) jest pojęciem szerszym, obejmującym nie tylko ogólne zasady rozliczania podatku, czy uzyskiwania przychodów. Zatem wystarczy, że do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy, poprzez wybór konkretnej formy opodatkowania.

Ponadto zgodnie z art. 9 ust. 1 uzpd - pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z tym, iż w 2002 r. podlegał Pan opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i do 20.01.2003 r. nie złożył pisma o wyborze innej formy opodatkowania, zatem prowadzona przez Pana działalność gospodarcza winna być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W świetle powyższego stanowisko Pana nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj