Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/7/2004
z 10 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/7/2004
Data
2004.03.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura korygująca
korekta faktury


Pytanie podatnika
Czy formularz faktury korygującej musi zawierać wszystkie pozycje faktury korygowanej, czy wystarczające jest wykazanie jedynie pozycji korygowanych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 6.02.2004 r. (data wpływu do urzędu – 16.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Elementy zasadnicze, które musi zawierać każda faktura (również korygująca) zostały określone przez ustawodawcę w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Jednocześnie szczegółowe zasady wystawiania i rozliczania faktur korygujących regulują przepisy § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Zgodnie z wymienionymi przepisami faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny oraz datę wystawienia, wyraz „KOREKTA” lub wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA”,
  2. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  3. numery identyfikacji podatkowej albo numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy,
  4. datę dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury VAT, której dotyczy korekta,
  5. nazwę towaru lub usługi objętej korektą,
  6. szczegółowe dane dotyczące korygowanych pozycji faktury VAT, uzależnione od tego czy korekta wynika z przyczyn określonych w § 41 ust. 1, ust. 3 lub § 42 ust. 1, ust. 3 powołanego na wstępie rozporządzenia,
  7. czytelny podpis osoby uprawnionej do wystawienia faktury korygującej lub podpis oraz imię i nazwisko tej osoby.

Uznać należy, iż nie jest konieczne wymienianie wszystkich towarów zawartych w fakturze korygowanej w sytuacji, gdy dokonywane zmiany nie mają wpływu na ich rozliczenie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj