Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
pp-443/8/04
z 17 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
pp-443/8/04
Data
2004.02.17



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
umowa komisu
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Sprzedaż towarów używanych w świetle art. 7 ust. 1 pkt 5 oraz wpływ tej sprzedaży na prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 14 listopada 2003 r. (wpływ: 14.11.2003 r.) w sprawie interpretacji przepisów z zakresu prawa podatkowego - uprzejmie informuje:

Przez umowę komisu, zgodnie z art. 765 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Zawarcie umowy komisu dokumentowane jest poprzez sporządzenie stosownej umowy (dla celów dowodowych zwykle ma ona formę pisemną), w której o wzajemnych prawach i obowiązkach decydują umawiające się strony (komisant i komitent), chyba że Kodeks cywilny stanowi inaczej. Bezpośrednio z treści umowy powinny wynikać zasady wzajemnych rozliczeń.

Podstawę opodatkowania dla komisanta zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi kwota prowizji zmniejszona o kwotę podatku. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy jw. zwalnia się od podatku od towarów i usług „sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony”. W przypadku sprzedaży towaru używanego za pośrednictwem komisu, komitent powinien złożyć komisantowi oświadczenie, że towar, który chce sprzedać jest dla niego towarem "używanym" (w rozumieniu ustawy).

W myśl art. 4 pkt 7b ustawy o VAT przez towary używane rozumie się:
• towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku.
W przypadku sprzedaży towarów przez użytkownika zwolnienie określone w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy ma zastosowanie, gdy spełnione są łącznie dwa warunki tj. gdy w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony i gdy towary te były używane w okresie, o którym mowa w art. 4 pkt 7b ustawy. Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy o VAT podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą posiada status podatnika zwolnionego od podatku VAT jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaż kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4.

Podatnicy będący komisantami wyliczają kwotę dającą uprawnienia do zwolnienia podmiotowego jako wartość sprzedanych towarów będących przedmiotem umowy komisu co wnika z art. 14 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
W sytuacji opisanej w piśmie przy ustalaniu wartości sprzedaży powodującą utratę prawa do zwolnienia powinna Pani uwzględnić zarówno wartość sprzedaży towarów będących przedmiotem umowy komisu jak i wartość sprzedaży pozostałych towarów w tym również sprzedaż zwolnioną od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj