Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD/423/82/04/MŻ
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD/423/82/04/MŻ
Data
2004.05.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt dewizowy
przychód
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
czy różnice kursowe powstałe w wyniku spłaty kredytu dewizowego związane z wystąpieniem różnic kursowych między dniem udzielenia kredytu a dniem jego spłaty stanowią koszt/przychód podatkowy, czy też takim kosztem/przychodem nie są ?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Przedsiębiorstwo w 2003 r. zaciągnęło kredyt dewizowy, a w roku bieżącym rozpocznie się spłata tego kredytu, co będzie związane z wystąpieniem różnic kursowych, między dniem udzielenia kredytu a dniem jego spłaty.

Zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych “kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.”

Z powyższego przepisu wynika, iż ustawowy obowiązek obniżania lub podwyższania kosztów o różnice kursowe występuje tylko wówczas gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki: Po pierwsze - podatnik otrzymał pożyczkę (kredyt) w walucie obcej i spłata ich jak również odsetek następuje w walucie obcej;Po drugie - między dniem zarachowania kredytu (odsetek) i dniem zapłaty zmieni się kurs waluty obcej, w której następuje spłata kredytu (odsetek),Po trzecie – różnice kursowe muszą być zrealizowane tj. nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów różnice kursowe naliczone ale faktycznie nie poniesione.Po czwarte – kredyt został zaciągnięty w celu uzyskania przychodu.

Zaciągnięcie kredytu oraz późniejszy jego zwrot na gruncie prawa podatkowego traktuje się jako zdarzenie podatkowo neutralne, nie powodujące ani powstania przychodu ani kosztów jego uzyskania. Skutki w podatku dochodowym wywołują natomiast spłacone odsetki od kredytów, a w przypadku kredytu zaciągniętego w obcej walucie, także powstałe różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych kredytu, które są wynikiem wahań kursów walutowych w czasie.

Reasumując należy stwierdzić, iż różnice kursowe powstałe w wyniku spłaty kredytu zaciągniętego w walucie obcej, którego spłata następuje również w walucie obcej będą zwiększały bądź zmniejszały koszty uzyskania przychodów w zależności od tego czy różnice te są dodatnie czy ujemne. Należy równocześnie zaznaczyć, że różnice kursowe, powstałe na skutek spłaty kredytu zaciągniętego i spłacanego w walucie obcej nie będą miały wpływu na przychody podatkowe. Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o pdop, nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie ich realizacji. Natomiast po oddaniu inwestycji do używania i rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, płacone przez podatnika odsetki, prowizje i różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, będą zwiększały wartość inwestycji podlegającą amortyzacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj