Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
I/415/14/04/SŁ
z 21 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/14/04/SŁ
Data
2004.05.21



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
księga przychodów i rozchodów
prowizje
przychód


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawidłowości zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zwrotu wynagrodzenia prowizyjnego zarachowanego uprzednio jako przychód należny oraz możliwości wystąpienia przychodów ze znakiem minus.


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 14.04.2004r, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje co następuje.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usługi (art. 14 ust. 1c pkt 2 ww. ustawy).

Z treści zapytania wynika, iż przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, jest działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno – rentowymi. Przychodem z działalności gospodarczej jest wynagrodzenie prowizyjne pomniejszone o rezerwy na storno, tj. roszczeń powstałych z tytułu rozwiązania umów ubezpieczeń w trakcie okresu ubezpieczeniowego, po zakończeniu współpracy z firmą ubezpieczonego, w imieniu której zawiera Pan umowy.Przychody z działalności księgowane są na podstawie rachunku (jeden raz w miesiącu), wystawianego za prowizję z tytułu ubezpieczeń. W przypadku np. zerwanych umów ubezpieczeń, zawartych w poprzednich okresach, następuje odliczenie wartości pieniężnych w wysokości odpowiadającej niezapłaconym składkom. Powyższa sytuacja powoduje konieczność zwrotu pobranego wcześniej wynagrodzenia prowizyjnego. W praktyce odbywa się to poprzez potrącenie wynagrodzenia podlegającego zwrotowi z należnej Panu prowizji z tytułu zawarcia innych umów.

Jak wynika z załączonych do wniosku rachunków, prowizja, należna od umów w danym miesiącu, pomniejszana jest o prowizję podlegająca zwrotowi maksymalnie do wysokości wypracowanej prowizji. Są więc miesiące, w których faktycznie wypłacone wynagrodzenie prowizyjne, pomimo uzyskania przychodu z prowizji wynosi „0”, z uwagi na konieczność zwrotu prowizji pobranej w okresach wcześniejszych. W przypadku, gdy saldo prowizji należnej a podlegającej zwrotowi jest (-), różnica potrącana jest z wynagrodzenia należnego w następnym okresie czasu.

Na wystawianych rachunkach pozycja „wartość rachunku do zapłaty” rozpisana jest w ujęciu księgowym, tj. „winien”, „ma”.Zapis w pozycji „ma” oznacza kwotę należną wystawcy – prowizję pomniejszoną o zwroty wcześniej pobranych prowizji. W przypadku, gdy dochód z prowizji danego miesiąca jest mniejszy od koniecznych zwrotów, to saldo widnieje w pozycji „winien” i oznacza, że kwota ta będzie potracona z prowizji należnych wystawcy w następnych okresach czasu.

W świetle wyżej powołanych przypisów, zwrócona kwota z tytułu wcześniej otrzymanej należności i zaksięgowanej po stronie przychodów wpływa na zmniejszenie kwoty osiągniętego przychodu okresu rozliczeniowego, w którym dokonany będzie zwrot. Tutejszy organ podatkowy zauważa ponadto, iż zwrot ten musi być faktycznie dokonany, a nie wynikać jedynie z zapisu na rachunku w pozycji „winien”. Stąd też w przedstawionym stanie faktycznym, nie wystąpi sytuacja, w której przychód wynikający z wystawionego rachunku będzie ze znakiem minus. Co najwyżej będzie miał wartość „0”, w przypadku gdy zwrot wcześniej pobranej prowizji, będzie dokonany do wysokości należnego przychodu. Należy w tym miejscu wskazać na zapis § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475), który zawiera katalog dokumentów, stanowiących podstawę zapisów w księdze przychodów i rozchodów.

Z uwagi na powyższe, stanowisko podatnika w ww. sprawie, tj. możliwości występowania przychodu ze znakiem minus, nie jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj