Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG-III/005/4/2004
z 19 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DG-III/005/4/2004
Data
2004.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość wprowadzenia do ewidencji środków trwałych budynku zakupionego poza działalnością gospodarczą? Czy wartość początkową takiego budynku należy ustalić w oparciu o opinię biegłego?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ), odpowiadając na Pani pisemne zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 10.02.2004 r. ( wpływ 20.02.2004 r.), uzupełnionym w dniu 29.03.2004 r., dot. wartości początkowej środka trwałego oraz amortyzacji, mając na uwadze przedstawiony przez Panią stan sprawy, wyjaśniam:

Zgodnie z art.22 a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zwane dalej środkami trwałymi.

W przypadku budynku wniesionego aportem do spółki cywilnej odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art.22 h, dokonuje się od wartości początkowej z zastrzeżeniem art.22 k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu).

Zgodnie z art.22 g cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem z ust.2-18, uważa się:1/ w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia,2/ w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia,3/ w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,4/ w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego ( aportu ) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Cytowane wyżej przepisy podatkowe nie przewidują określenia wartości początkowej środka trwałego przez podatnika na podstawie opinii biegłego w przypadku wniesienia środka trwałego do spółki cywilnej. Przepis art.22 g ust.9 cyt. ustawy, dotyczy tylko przypadku wytworzenia środka trwałego przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj