Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/11/04
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/11/04
Data
2004.05.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
najem
ogólne zasady opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy w 2004 roku możliwe jest złożenie oświadczenia o wyborze ryczałtu dla opodatkowania najmu przez jednego z małżonków (opodatkowanie ryczałtem 50% przychodów) i jednoczesne kontynuowanie rozliczenia dochodu z najmu przez drugiego małżonka na zasadach ogólnych? Czy limit 4000 euro dla stawki ryczałtu 8,5% dotyczyłby małżonka wybierającego opodatkowanie przychodów z najmu w formie ryczałtu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź–Polesie w odpowiedzi na pismo Pana z dnia 16.01.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje :

Przychody z najmu mieszkania, który wykonywany jest bez związku z działalnością gospodarczą pochodzą ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 174 ze zm.).

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych podstawową formą opodatkowania w roku 2004 dla osób osiągających dochody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy są zasady ogólne. Podatnikowi przysługuje jednak prawo wyboru formy opodatkowania.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze, co wynika z art. 6 ust. 1a znowelizowanej ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Z nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że jeżeli przedmiot najmu nie ma związku z prowadzeniem firmy, to przychody z najmu, dzierżawy itd. rozlicza się przy wyborze tej formy opodatkowania według stawki 8,5 % i 20 %.

Na podstawie art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy, którzy będą opłacać podatek z tytułu najmu są zobowiązani złożyć pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania za dany rok podatkowy. Oświadczenie takie podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. W przypadku rozpoczęcia wynajmu lokalu w trakcie roku podatkowego oświadczenie takie należy złożyć nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zasada dotycząca wyboru formy opodatkowania ma również zastosowanie do małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa zgodnie z art. 12 ust. 6 w/w ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Należy jednak zwrócić uwagę na zapis art. 12 ust. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z którego wynika, że w przypadku osiągania przez małżonków przychodów o których mowa w art. 6 ust. 1a, kwota przychodów określona w ust. 1 pkt 3 lit. a), dotyczy łącznie obojga małżonków. Oznacza to, że łączny przychód z tytułu najmu (........) do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro wysokość ryczałtu wynosi 8,5 % przychodów, a od nadwyżki ponad kwotę 4.000 euro ryczałt wynosi 20 % przychodów. Biorąc powyższe pod uwagę (art. 12 ust. 11) należy stwierdzić, że:

  • jeżeli jeden z małżonków opłaca podatek z tytułu najmu na zasadach ogólnych,
  • a drugi z małżonków w formie ryczałtu

należy przyjąć, że w momencie kiedy ten drugi przekroczy kwotę stanowiącą równowartość 2000 euro, jest zobowiązany płacić podatek według stawki 20% , a nie 8,5% jak dotychczas .Założenie takie należy przyjąć w sytuacji, w której procentowy udział każdego z małżonków wynosi 50 % zysku .

Tak więc jeżeli jeden z małżonków chce opłacać podatek dochodowy z tytułu najmu na zasadach ogólnych, a drugi zaś w formie ryczałtu mają do tego pełne prawo, ponieważ ustawodawca w świetle powołanych przepisów nie wykluczył takiej możliwości.

Tak więc jeżeli jeden z małżonków chce opłacać podatek dochodowy z tytułu najmu na zasadach ogólnych, a drugi zaś w formie ryczałtu mają do tego pełne prawo, ponieważ ustawodawca w świetle powołanych przepisów nie wykluczył takiej możliwości.

Informacji tej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie piśmie oraz stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj