Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD3/415/19/2004
z 13 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD3/415/19/2004
Data
2004.04.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
darowizna
dowód wpłaty
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy można skorzystać z odliczenia od dochodu z tytułu darowizny na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na dowodzie wpłaty pieniężnej na rachunek obdarowanego figuruje spółka z o.o., a nie osoba fizyczna?


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podlegają odliczeniu od dochodu darowizny przekazane na :

  1. cele naukowe, naukowo-techniczne, oświatowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę – łącznie do wysokości nie przekraczającej 15 % dochodu,
  2. cele kultu religijnego i na działalność charytatywno – opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej – łącznie do wysokości nie przekraczającej 10 % dochodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym łączna kwota odliczeń z tytułu przekazanych darowizn na wymienione cele nie może przekroczyć 15 % dochodu lub przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 7 wymienionej ustawy, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków na powyższe cele, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Z opisanego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w licytacji złotego serduszka „Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” posłużył się Pan kartą kredytową firmy – spółki z o.o., w której jest Pan pracownikiem i członkiem zarządu. W wyniku tego firma - spółka z o.o. zapłaciła przelewem wylicytowaną kwotę 16.000,00 zł na konto fundacji. W piśmie zaznaczył Pan, że ww. kwotę wpłacił Pan do kasy firmy, ze zleceniem wpłaty na konto fundacji.

Podstawą dokonania odliczeń przekazanej darowizny w formie pieniężnej, w myśl art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym jest dowód wpłaty na rachunek obdarowanego. Z dokumentu wpłaty wynikają następujące dane potwierdzające :

  • kto dokonał wpłaty,
  • na czyją rzecz,
  • kwota wpłaty oraz
  • tytuł wpłaty, cel.

W związku z tym, iż na konto fundacji została dokonana wpłata przelewem z konta spółki, na dowodzie wpłaty – przelewie jako wpłacający (darczyńca) figuruje nie Pan jako osoba fizyczna, lecz figuruje spółka z o.o. – osoba prawna.

Wobec powyższego dowód wpłaty (przelew) przekazanej kwoty pieniężnej na konto fundacji przez spółkę z o.o. nie uprawnia Pana do dokonania odliczenia od dochodu z tytułu darowizny na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj