Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-43/03
z 28 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-43/03
Data
2004.01.28



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
spłata kredytu
środek


Pytanie podatnika
Czy do wydatków sfinansowanych z oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej można zakwalifikować kwoty spłaty kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej?Jak udokumentować wydatkowanie środków pieniężnych z kasy mieszkaniowej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21 listopada 2003 r. (wpływ: 24.11.2003 r.), uzupełnione pismem z dnia 5 grudnia 2003 r. (wpływ 10.12.2003 r.), w sprawie:
1. zaliczenia kwoty spłaty kredytu udzielonego na zakup działki budowlanej do wydatków sfinansowanych z oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej,
2. czy dokumentami potwierdzającymi wydatkowanie muszą być faktury VAT, czy może być rachunek lub sporządzona na piśmie umowa o wykonanie usługi?
- wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) - podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, wg zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 01.01.2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) -dalej updof- w brzmieniu obowiązującym do 01.01.2002 r. - przysługiwało prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, poniesionych od dnia 01.01.2002 r. do upływu określonego przed dniem 01.01.2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 13 pkt 4 updof - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie, dolicza kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu
- za wyjątkiem sytuacji, gdy wycofana kwota, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.

Katalog celów systematycznego oszczędzania, których sfinansowanie pozwoli zachować prawo do przedmiotowej ulgi określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Wynika z niego, że pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej mogą służyć m.in. na:
1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1, 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zatem do wydatków sfinansowanych z oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej nie można zakwalifikować kwoty spłaty kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy - spłata kredytu bankowego dotyczy tylko wydatków zaciągniętych na cele wymienione w pkt 1 - 3 ww. ustawy.

Należy zwrócić również uwagę na termin wydatkowania zgromadzonych oszczędności. Upływa on bowiem z końcem roku podatkowego, w którym miało miejsce wycofanie pieniędzy z kasy mieszkaniowej. Dlatego, jeżeli Pan wycofał oszczędności w 2003 r., musiał je Pan wydatkować jeszcze przed upływem tego roku podatkowego. W przeciwnym razie będzie Pan musiał dokonać zwrotu wykorzystanej ulgi.

Dokumentami potwierdzającymi wydatkowanie środków pieniężnych z kasy mieszkaniowej nie muszą być faktury VAT, o których mowa w art. 27a ust. 6 pkt 1 updof (wg stanu obowiązującego do dnia 31.12.2001 r.). Dokumentami takimi mogą być również rachunki i inne dowody potwierdzające poniesienie wydatków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj