Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
DP-423/11/2004
z 21 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP-423/11/2004
Data
2004.05.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
przychód
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
1. Czy Spółka, mająca status zakład pracy chronionej, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczony, ale nie zapłacony podatek od nieruchomości oraz zaliczkę na podatek dochodowy za pracowników, które to podatki są przekazywane na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)? 2. Czy wydatki finansowane ze środków ZFRON mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? 3. Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, sfinansowanych z ZFRON, stanowią koszt uzyskania przychodów? 4. Czy pozostałe przychody operacyjne, stanowiące równowartość odpisów amortyzacyjnych środków sfinansowanych z ZFRON, stanowią przychód do opodatkowania? 5. Od kiedy dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od budynków, na które zgodnie ze szczegółowymi przepisami należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie?


Ad. 1. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W art. 16 ust. 1 jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodów nie został wymieniony podatek od nieruchomości jak i podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników w części, w której obowiązek naliczenia obciąża koszty pracodawcy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W związku z powyższym Podatnik ma prawo do zaliczenia tych podatków do kosztów uzyskania przychodów niezależnie od tego, iż ich nie przekazuje do budżetu lecz na ZFRON i PFRON.

Ad. 2. i 3. Zakład pracy chronionej na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) jest obowiązany tworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych i jest jego dysponentem.

Dochodami funduszu rehabilitacji są środki określone w art. 31 ust. 3 pkt. 1 lit. d), pochodzące ze zwolnień podatkowych, dotacji, subwencji oraz wpływy z zapisów i darowizn.

Natomiast rodzaje wydatków, szczegółowe zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz tryb ustalania regulaminu wykorzystania tych środków określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999r. Nr 3, poz. 22 ze zm.). Z powyższego wynika, iż zakład pracy chronionej ma prawo wydatkować środki funduszu zgodnie z regulaminem na cele określone w cyt. rozporządzeniu m.in. na zakup, modernizację oraz dostosowanie maszyn i urządzeń do indywidualnych potrzeb wynikających z psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych. W sytuacji, gdy ZFRON nie jest tworzony z dotacji czy też subwencji, to środki tego zakładowego funduszu traktuje się jak własne środki zakładu pracy chronionej, a sfinansowanie nimi zakupu środka trwałego nie jest uważane w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za zwrot wydatków, ani też wydatkowana kwota nie podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

W świetle powyższego nie ma zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie odliczonym od podstawy opodatkowania albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, których zakup sfinansowany został ze środków pochodzących z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych stanowić będzie koszt uzyskania przychodów w myśl przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa zasada dotyczy wszystkich wydatków sfinansowanych z ZFRON jeżeli zgodnie z przepisami art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym stanowią koszt uzyskania przychodu.

Ad. 4. Równowartość amortyzacji środków trwałych przeksięgowanych z rozliczeń międzyokresowych przychodów na pozostałe przychody operacyjne nie stanowi przychodu dla celów podatkowych w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 5. Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania m.in. budowle i budynki.

Jeżeli Podatnik przekazał środek trwały do użytku np. na podstawie protokołu odbioru zakończenia prac i wprowadził go do ewidencji, to zgodnie z art. 16h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym ma prawo do zaliczenia amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

W tym przypadku ustawa podatkowa nie odsyła do odrębnych przepisów, lecz zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy niezbędne jest wykazanie związku ponoszonych kosztów z osiągniętymi przychodami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj