Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/21/04
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/21/04
Data
2004.05.24



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
biblioteki
darowizna
dowody wewnętrzne
książka
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
dotyczy darowizn książek na rzecz bibliotek


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 9.02.2004 r. (znak: I US-II/443/7/2004):

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zaliczona została darowizna towarów dokonywana przez podatnika tego podatku. Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Nie stanowią natomiast darowizny bezpłatne przysporzenia, gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu (art. 889 pkt 1 kodeksu cywilnego). Przykładem mogą tu korzyści uzyskiwane nawet kosztem innej osoby, jeżeli są wykonywane w ramach innych, uregulowanych w kodeksie cywilnym umów, np. użyczenia (art. 710 i n.), pożyczki (art. 720 i n.), zlecenia (art. 734 i n.), przechowania (art. 835 i n.), czy poręczenia (art. 876 i n.).

W nawiązaniu do powyższego, podkreślić należy, iż nieodpłatne przekazanie towarów, które nie spełnia wszystkich przesłanek pozwalających na zaliczenie danej czynności do darowizny w rozumieniu art. 888 kodeksu cywilnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem nie musi być potwierdzone dokumentami wymaganymi ustawą o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że W. w R. na podstawie porozumień zawartych w latach 2001 - 2003 otrzymała środki finansowe na zakup nowości wydawniczych dla bibliotek województwa podkarpackiego, przy czym w latach 2001 oraz 2002 zakupione książki przekazano, zgodnie z wytycznymi porozumień zawartych pomiędzy Ministrem Kultury a samorządem województwa podkarpackiego, bibliotekom w depozyt, która to czynność nie podlega regulacjom wymienionej na wstępie ustawy. Natomiast w chwili obecnej większość zakupionych książek oddanych tym placówkom przekazana zostanie w drodze darowizny, w związku z czym powstała wątpliwość, czy czynność ta wymaga udokumentowania fakturami VAT (określającymi ilość oraz wartość książek zgodną z załączoną książką inwentarzową), czy też dopuszczalnym jest sporządzenie wyłącznie protokołu przekazania.

W przedstawionym przez jednostkę stanie faktycznym zwrócić należy uwagę na brzmienie § 67 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), wprowadzającego zwolnienie od podatku od towarów i usług darowizn m.in. na rzecz instytucji kultury. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „instytucji kultury”, natomiast art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 ze zm.) określa, iż działalność w zakresie upowszechniania kultury prowadzą instytucje kultury, w szczególności: muzea, jednostki organizacyjne mające na celu ochronę zabytków, ośrodki badań i dokumentacji, biura wystaw artystycznych, galerie i centra sztuki, Filmoteka Narodowa, biblioteki, domy i ośrodki kultury, świetlice i kluby, ogniska artystyczne, domy pracy twórczej.

Reasumując, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, darowizna książek na rzecz bibliotek województwa podkarpackiego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie ww. § 67 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta winna być udokumentowana, zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, fakturą wewnętrzną, przy czym za dany miesiąc podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą wszystkie czynności dokonane w tym miesiącu, a w sytuacji, gdy przedmiotem darowizny jest zbiór książek liczący kilkaset pozycji przy sporządzaniu tego dokumentu dopuszczalne jest wykorzystanie jako załącznika „książki inwentarzowej” bądź „protokołu przekazania”, stanowiących integralną część wystawionej faktury, o ile dokumenty te zawierały będą wszystkie elementy, jakie winna zawierać faktura VAT w myśl postanowień § 35 ww. rozporządzenia.

Stanowisko niniejsze przedstawia stan aktualny na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj