Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/15/04
z 2 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/15/04
Data
2004.03.02



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność zwolniona od opodatkowania
ewidencja podatku od towarów i usług
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
prowadzenie ewidencji
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Czy podatnik wykonujący głównie czynności statutowe zwolnione z podatku VAT może prowadzić jedynie rejestr zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną?
2. Czy w przypadku dokonywania zakupu towarów i usług ze środków finansowanych z pomocy zagranicznej przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego?


W odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 27.01.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu 2.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z postanowieniami przepisów art. 20 ustawy o VAT, podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku. Podatnik może bowiem zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną (art. 20 ust. 2). W przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku, podatnik może zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem (art. 20 ust. 3).

Z relacji cytowanych wyżej przepisów wynika, iż zmniejszenie podatku należnego o podatek naliczony jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika podatku od towarów i usług. Podatnik może więc w całości, jak również w części skorzystać z tego uprawnienia albo w całości z niego zrezygnować. W związku z powyższym, w przypadku częściowego korzystania z tego uprawnienia, podatnik może ograniczyć swe obowiązki ewidencyjne tylko do tej części podatku naliczonego, która jest wyłącznie związana z czynnościami opodatkowanymi, co według podatnika jest możliwe z uwagi na specyfikę prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem tutejszego organu podatkowego, nie ma przeszkód dla stosowania przez jednostkę prowadzącą głównie działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ewidencji podatku naliczonego, ograniczonej do tej części, która związana jest ze sprzedażą opodatkowaną. Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 21.12.1995 r. (znak: MWM-7103/95).

Ponadto tut. organ podatkowy potwierdza, iż jednostka może nabyć prawo do zwrotu podatku przy zakupie towarów i usług lub importu towarów, finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, po spełnieniu warunków i zasad zwrotu określonych w rozdziale 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Odpowiedź dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych zostanie udzielona odrębnym pismem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj