Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/12/04
z 3 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/12/04
Data
2004.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
dokumentowanie wydatków
prawo nabyte
przyłączenie do sieci
ulga budowlana
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy opłata za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz opłata za przyłączenie do sieci gazowej mogą być odliczane w ramach ulgi budowlanej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku ze złożoną prośbą o wyjaśnienie czy opłata za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz opłata przyłączeniowa do sieci gazowej mogą być odliczone w świetle obowiązującej ustawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509, ze zm.), podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a - f ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1.01.2002 r. do dnia 31.12.2004 r. Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie wyjaśniają jednak, co należy rozumieć pod pojęciem wydatków na budowę budynku mieszkalnego. Oznacza to, że odliczeniu mogą podlegać wszystkie wydatki związane z budową takiego budynku.

Rodzaje wydatków mieszczących się zakresie ulgi remontowo-modernizacyjnej zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Stosownie do § 1 tego rozporzadzenia, za wydatki na powyższe cele uważa się wydatki poniesione na:

  1. zakup materiałów i urządzeń,
  2. zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu, transport materiałów i urządzeń oraz wykonawstwo robót,
  3. najem sprzętu budowlanego,
  4. opłaty administracyjne i inne wynikające z odrębnych przepisów

- w związku z robotami określonymi w załaczniku do rozporządzenia.

Posiłkując się postanowieniami ww. rozporządzenia, aby wydatki przez pana poniesione, tj.:

  • opłata za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej udokumentowana fakturą wystawioną przez R. S.A. K.,
  • opłata przyłączeniowa do sieci gazowej udokumentowana rachunkiem wystawionym przez K. sp. z o.o. w T.

mogły być odliczone od podatku muszą być spełnione dwa warunki, tj.:

  1. wykonanie przyłącza winno być objęte wykazem stanowiącym załącznik do ww. rozporządzenia,
  2. poniesienie opłaty za przyłączenie do sieci musi wynikać z odrębnych przepisów.

Generalnie opłaty za przyłączenie do sieci stanowią opłaty wynikające z odrębnych przepisów, jak np. poniesiony przez pana wydatek związany z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej, do którego stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25.09.2000 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączania podmiotów do sieci elektroenergetycznej, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców (Dz. U. Nr 85, poz. 957).

W myśl wspomnianego rozporządzenia przyłączenie do sieci następuje na podstawie umowy, która oprócz innych warunków powinna określać także wysokość opłaty za przyłączenie oraz sposób jej regulowania. Jeśli zawarte przez pana umowy o przyłączenie do sieci zawierają ww. postanowienia wówczas można uznać, iż zostały spełnione wymogi.

Odrębną kwestią jest natomiast sposób udokumentowania poniesionych na powyższe cele wydatków. Odliczeniu od podatku w ramach przedmiotowej ulgi podlegają jedynie wydatki udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej (zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zasady wystawiania faktur przez podatników podatku od towarów i usług określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U Nr 27, poz. 268 ze zm.); zgodnie z § 45 pkt 5 tego rozporządzenia fakturami mogą być również rachunki, o których mowa w art. 87 - 90 ustawy z dnia 29.08.1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pobieranie opłat za przyłączanie podmiotów do sieci nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym podatnik może udokumentować wydatek na tan cel rachunkiem.

Nadmienić należy, iż za wydatki związane z budową budynku mieszkalnego podlegające odliczeniu uważa się wydatki poniesione do momentu zakończenia procesu budowy, który wyznacza złożone przez podatnika do właściwego organu zawiadomienie o zakończeniu budowy. Złożenie wspomnianego zawiadomienia i brak sprzeciwu ze strony właściwego organu oznacza niejako wykonanie wszystkich niezbędnych prac budowlanych, a zatem późniejsze wykonanie jakichkolwiek prac nie uprawnia do skorzystania w stosunku do nich z odliczenia w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie podziela pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj