Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413-11/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413-11/04
Data
2004.04.08



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
podróż służbowa (delegacja)
samochód osobowy
samochód prywatny


Pytanie podatnika
Czy jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym koszt używania prywatnego pojazdu samochodowego w celu odbycia podróży służbowej?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 11.03.2004 r. (data wpływu do Urzędu 15.03.2004 r.) na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Od 1.01.2004 r. zostały opodatkowane kwoty ryczałtów wypłacanych pracownikom z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych (samochodów, motocykli i motorowerów) niebędących własnością pracodawcy dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych. Uchylono bowiem pkt 22 w art. 21 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, który do końca 2003 r. zawierał zwolnienie w tym zakresie. Jednocześnie z ustawy wykreślono delegację dla Ministra Finansów do wydania rozporządzenia określającego wzór ewidencji przebiegu pojazdu. Natomiast nadal pozostają wolne od podatku kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów używania dla potrzeb pracodawcy pojazdów samochodowych w celu odbycia podróży służbowej (tzw. jazdy zamiejscowe). W tym jednak przypadku podstawę zwolnienia od podatku stanowi art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy, który zwalnia od podatku diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach wydanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Regulacje w tym zakresie zawierają dwa rozporządzenia z 19.12.2002 r.:

  • w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990)
  • oraz w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991).

Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy nie potwierdza stanowiska spółki w tej sprawie i informuje, że koszt używania prywatnego pojazdu samochodowego w celu odbycia podróży służbowej w granicach określonych ww. rozporządzeniami jest na podstawie art. 21 ust. 1 pkt16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniony z opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj