Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.I/415/2/57/04
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/415/2/57/04
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podnoszenie kwalifikacji
szkolenie pracownicze
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez pracodawcę na kształcenie w szkole wyższej jego pracownika?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1998 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli na pisemne zapytanie z dnia 18.02.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w oparciu o aktualnie obowiązujący stan prawny i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży telefonów komórkowych „G.”. Zatrudnia w swojej firmie na umowę o pracę syna, który podjął naukę - studia w systemie zaocznym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.

W związku z powyższym zadał pytanie czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez pracodawcę na kształcenie w szkole wyższej jego pracownika. Podatnik formułuje stanowisko, że przepisy prawa podatkowego dają podstawę do zaliczenia wydatków na podnoszenie kwalifikacji pracownika w ww. formie do kosztów uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli stwierdza, że wyrażone w zapytaniu stanowisko podatnika jest prawidłowe pod warunkiem spełnienia określonych warunków:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) reguluje sposoby podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. W świetle powołanego rozporządzenie podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych może polegać na kształceniu w szkołach dla dorosłych (podstawowych i ponadpodstawowych) i szkołach wyższych oraz kształceniu, dokształcaniu i doskonaleniu w formach pozaszkolnych. Powyższe rozporządzenie przewiduje również możliwość sfinansowania kosztów dokształcania pracownika przez pracodawcę.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują szczególnych ograniczeń przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków przedsiębiorcy związanych z podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Należy jednak pamiętać o ogólnej zasadzie wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Celowość ponoszenia tego rodzaju kosztów przez przedsiębiorcę jest uzasadniona wynikającym z przepisów prawa pracy nakazem ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zakres wiedzy, jaki pracownicy mogą zdobywać na koszt pracodawcy w ramach ww. obowiązku podnoszenia kwalifikacji nie jest jednak nieograniczony. Wydatki na podnoszenie kwalifikacji pracowniczych - aby mogły stanowić koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy - muszą mieć ścisły związek z zakresem obowiązków pracownika wynikającym ze stosunku pracy oraz z charakterem działalności pracodawcy.

W opisanej przez pana sytuacji syn jest pracownikiem pana firmy, a kierunek studiów, zdaniem pana, ma ścisły związek z wykonywanym zakresem jego obowiązków i z charakterem działalności pana firmy.

Ze złożonego w dniu 17.03.2004r. uzupełnienia do wniosku wynika, że pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę od 21.06.2001 r. na stanowisku sprzedawca - handlowiec (wg umowy o pracę). Według pana informacji zatrudniony jest jako przedstawiciel O. Studia podjął w Akademii Górniczo-Hutniczej Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki od 1.10.2001 r. Z przedstawionych informacji nie wynika wprost ścisły związek pomiędzy zdobywaniem kwalifikacji a zakresem wykonywanych obowiązków. Tutejszemu organowi podatkowemu nie jest znany szczegółowy wykaz czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez pana, jak również szczegółowy zakres obowiązków pracownika. Organ podatkowy udzielając odpowiedzi opiera się na pana informacji, że kierunek studiów jest ściśle związany z zakresem obowiązków pracownika jako zgodnej z prawdą. Jednak to na podatniku spoczywa ciężar dowodu w zakresie wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy kosztem a przychodem jako osobie bezpośrednio wywodzącej skutki prawne z faktu obciążania określonego przychodu kosztami jego uzyskania. Jeżeli występuje związek pomiędzy kierunkiem studiów a zakresem wykonywanych obowiązków przez pracownika, pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na kształcenie pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj