Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/8/2004
z 24 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/8/2004
Data
2004.02.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budynek
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
nieruchomości
składnik majątkowy
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż towarów
towar używany


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku VAT w przypadku sprzedaży towarów używanych stanowiących środki trwałe firmy (tj. nieruchomość i związane z tą nieruchomością budynek, droga, ogrodzenie) jako elementy sprzedawanego przedsiębiorstwa w związku z planowanym zakończeniem działalności gospodarczej, przy nabyciu których nie występował podatek VAT, natomiast w okresie użytkowania tego budynku ponoszone były nakłady inwestycyjne zwiększające jego wartość. Nakłady te ponoszone były przed 26.03.2002 r., po 26.03.2002 r. poniesiono tylko nakłady stanowiące 0,16 % wartości początkowej.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika zawarte w piśmie z dnia 16.02.2004 r. (z datą wpływu do tut. organu podatkowego 17.02.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwalnia się od opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym sprzedaż towarów używanych z wyjątkiem importu, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia własnego podatku należnego o podatek naliczony przy ich zakupie, zwolnienie to dotyczy także używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z definicją towaru używanego zawartą w art. 4 pkt 7 lit. a ustawy cyt. powyżej, przez towar używany w przypadku budynków, budowli i ich części rozumie się budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca r., w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat.

Ustawą z dnia 15.02.2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 19, poz. 185) obowiązującą od 26.03.2002 r. wprowadzono zapisem art. 7 ust. 2e wyłączenie zwolnienia, o którym mowa w art. 7 ust. pkt 5 w stosunku do towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. a. Zgodnie z treścią przywołanego powyżej art. 7 ust 2e, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. a, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie z postanowieniami wyrażonymi w art. 2 ust. 6 ustawy z 15.02.2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług... cyt. powyżej - przepis wprowadzony na mocy art. 1 pkt 6 lit. b tej ustawy, tzn. przepis art. 7 ust. 2e pkt 1 (obowiązujący od 26.03.2002 r.) stosuje się w sytuacji, gdy wydatki, o których mowa w tym przepisie zostały poniesione począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 26.03.2002 r.

Z konstrukcji przytoczonych przepisów, na tle stanu faktycznego przedstawionego przez jednostkę w swoim piśmie wynika, iż spółka ma prawo zastosować zwolnienie od podatku VAT przy sprzedaży budynku, drogi i ogrodzenia, tj. składników majątku trwałego firmy, przy nabyciu których nie występował podatek VAT, a tym samym nie występowało prawo do jego odliczenia; pozostałe warunki, jak wynika z treści pisma również zostały spełnione. Natomiast sprzedaż gruntu (grunt nie jest towarem w rozumieniu art. 4 ustawy o VAT) nie jest objęta przepisami ustawy o podatku o podatku od towarów i usług, zatem nie podlega temu opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj