Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II-443/3/04
z 2 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II-443/3/04
Data
2004.03.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot VAT podróżnym

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia prowadzących ZPChR


Słowa kluczowe
podróżni
zakład pracy chronionej
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w świetle zmian podatkowych od 1.01.2004 r. spółka będąca zakładem pracy chronionej, prowadząc pełną księgowość będzie miała szanse ubiegać się o TAX FREE, czy tak jak dotychczas będzie to niemożliwe?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na złożone w tut. organie podatkowym w dniu 6.01.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 22.01.2004 r. zapytanie jednostki czy w świetle zmian podatkowych od 1.01.2004 r. spółka będąca zakładem pracy chronionej prowadząc pełną księgowość będzie miała prawo prowadzić sprzedaż „dla podróżnych” (TAX FREE), wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 21 a ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane „podróżnymi”, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nich poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 3 przywołanego przepisu oraz art. 21b i 21c.

Artykuł 21b ust. 1 normuje, iż zwrot podatku, o którym mowa wyżej przysługuje w przypadku zakupu towarów u podatników (sprzedawców), którzy spełniają m.in. następujące warunki:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług,
  2. prowadzą ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących,
  3. zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów uprawnionych do dokonywania takich zwrotów - nie dotyczy przypadku, gdy sprzedawca sam dokonuje zwrotu podatku podróżnym (ust. 2)

Jednocześnie ust. 3 przywołanego art. 21b określa, że sprzedawcami, o których mowa w ust. 1 nie mogą być podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 14 ust. 1, 5 i 6 oraz podatnicy określeni w art. 14a ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 20.12.2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79) uchylono w całości art. 14a ustawy o VAT. Wyżej wymieniona zmiana weszła w życie z dniem 1.01.2004 r., tym samym zapis art. 21b ust. 3 ustawy o VAT w części dotyczącej podatników prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej stał się bezprzedmiotowy.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy stwierdza, że w świetle aktualnie obowiązujących unormowań podatnik prowadzący zakład pracy chronionej może być , przy spełnieniu określonych w ustawie warunków, sprzedawcą, o którym mowa w art. 21b ustawy, jak również może dokonywać zwrotu podatku „podróżnym”.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj