Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS/1471/DPF/415-45/2004/ML
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS/1471/DPF/415-45/2004/ML
Data
2004.05.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
pracownik
ugody


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy : Obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wypłaty odszkodowania dla byłego pracownika.


Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że płatnik z tytułu zawartej ugody z zwolnionym pracownikiem zobowiązał się do wypłaty odszkodowania.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmianami ) wolne od podatku dochodowego są : otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem między innymi lit. g – odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Od 2004r. dodano zwolnienie określone w art. 21 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu innych odszkodowań otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zatem powyższe przepisy stanowią, że w 2004r. korzystają ze zwolnienia wyłącznie odszkodowania wynikające z ugody sądowej ( do wysokości wynikającej z tej ugody ) inne niż wyżej wymieniono.

Z treści wystąpienia spółki wynika, że pytanie dotyczy obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconego odszkodowania, które nie korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w wyżej cytowanych przepisach ( tj. stanowiącego wyjątek wymieniony w art. 21 ust.1 pkt.3 lit. g w/w ustawy ).

Obowiązek poboru zaliczek przez płatnika dokonującego wypłat ze stosunku pracy stanowi art. 31 w/w ustawy, zgodnie z którym, zakład pracy pobiera w ciągu roku zaliczki na podatek od osób, które uzyskują od tego zakładu przychody ze stosunku pracy.

Zgodnie z art.12 ust.1 powołanej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat świadczeń, a w szczególności : wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownia, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Od przychodów tych wypłaconych pracownikom, w tym również z tytułu zawartych ugód ( innych niż wymienionych w art. 21 ust.3b ) zakład pracy obowiązany jest potrącać zaliczki na podatek dochodowy. Powołane przez spółkę w zapytaniu postanowienie Sądu Rejonowego dotyczyło odmiennego stanu faktycznego w którym odszkodowanie zostało wyegzekwowane i wypłacone przez komornika sądowego. Do kwot wyegzekwowanych i wypłaconych przez komornika sądowego nie ma zastosowania art. 31 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj