Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-39/2004
z 25 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-39/2004
Data
2004.05.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
odprawa pracownicza
odszkodowania
wykonanie wyroku
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Sposób opodatkowania odszkodowania oraz odprawy, przyznanych na podstawie wyroku sądowego.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 26 kwietnia 2004 r. nr 19/2004, w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących sposobu opodatkowania odszkodowania oraz odprawy, przyznanych na podstawie wyroku sądowego, wyjaśnia.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresuwypowiedzenia umowy o pracę,
b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
g) odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.
Natomiast, zgodnie z przepisami pkt 3a tegoż art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze zwolnienia od podatku korzystają odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

Również zwolnione od podatku zostały, określone w pkt 3b ww. przepisu inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z pisma jednostki wynika, że Spółka została pozwana przez pracownika. W przedmiotowym zakresie jednostka nie zawierała z powodem umów lub ugód pozostawiając rozstrzygnięcie sporu Sądowi w konsekwencji czego wyrokiem sądowym została zobowiązana do wypłacenia odszkodowania zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu pracy oraz odprawy w wysokości równej trzymiesięcznemu wynagrodzeniu w związku z rozwiązaniem z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.


Zgodnie z art. 45 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.), w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Na podstawie zaś art. 47 kodeksu pracy – odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przysługuje w wysokości odpowiadającej kwocie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Opierając się na powyższym przepisie Sąd orzekł o przyznaniu powodowi odszkodowania oraz odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, co zostało określone prawomocnym wyrokiem.

Mając na względzie stan faktyczny i prawny w przedmiotowej sprawie, tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że przyznane odszkodowanie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym gdyż zarówno wysokość jak i zasada przyznania świadczenia wynika wprost z zapisów ustawy a także nie nastąpiła żadna z okoliczności wyłączających ze zwolnienia, tj. m.in. nie zawierano w tym zakresie umów lub ugód jak też odszkodowania nie przyznano w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast kwota należności przyznana powodowi, tytułem odprawy, należy do wymienionych wyżej wyjątków i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wyjaśnia się, iż mimo ustania stosunku pracy, wypłata odprawy stanowić będzie przychód ze stosunku pracy a zatem jednostka wypłacając odprawę będzie zobligowana do poboru zaliczki na podatek dochodowy na zasadach określonych dla wypłat ze stosunku pracy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj