Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
II-1/443-39/04
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-1/443-39/04
Data
2004.05.20



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
faktura
nagrody
nagrody w konkursach
reklama
reprezentacja
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego przekazanego następnie jako nagroda w konkursie?


Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia udzieloną przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w piśmie z dnia 16 lutego 2004r., Nr I-2/443-6/04 pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w odpowiedzi na zapytanie z dnia 15 stycznia 2004r.

Z zapytania Podatnika wynika, że zakupił on samochód osobowy, który następnie przekazał w ramach reprezentacji i reklamy kontrahentowi firmy (wygrana w konkursie). W momencie przekazania towaru (samochodu osobowego) podatnik wystawił fakturę wewnętrzną, w której wykazał podatek należny. Zdaniem Podatnika powinna istnieć możliwość odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury zakupu tego towaru. Artykuł 25 ust. 1 pkt 2 ustawy wymieniający samochody osobowe jako przypadek, do którego nie stosuje się możliwości obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, nie ma wg Podatnika, zastosowania w przypadku, gdy samochód osobowy traktowany jest w momencie zakupu jak każdy inny towar zakupiony z przeznaczeniem na potrzeby przekazania na rzecz reprezentacji i reklamy, a nie jako środek trwały służący prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że:

zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Przekazanie zwycięzcy konkursu nagrody w postaci samochodu osobowego, jak wynika z zapytania – w ramach reprezentacji i reklamy - jako czynność przekazania towaru na potrzeby reprezentacji i reklamy w rozumieniu art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle powyższego, z tytułu nabycia samochodu osobowego, Podatnikowi nie będzie przysługiwało, poza wyjątkami okreslonymi w art. 25 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu jego nabycia. Zgodnie jednak z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku od towarów i usług m.in. czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, tj. świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności.

W przypadku zatem gdy podatnik nie odliczył podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego, a następnie samochód ten przekazał w ramach reprezentacji i reklamy jako wygraną w konkursie, to zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług czynność ta jest zwolniona od podatku VAT i należy ją w myśl art. 32 ust. 4 ww. ustawy udokumentować fakturą wewnętrzną. W sytuacji natomiast gdy podatnik nie odliczył podatku naliczonego przy zakupie ww. samochodu osobowego, przekazanego następnie w ramach reprezentacji i reklmy jako wygrana w konkursie i w związku z powyższym wystawił fakturę wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, może w myśl § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) wystawić fakturę korygującą.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj