Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD/415/30/04/MŻ
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD/415/30/04/MŻ
Data
2004.05.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
podróż służbowa (delegacja)
służba poza granicami
wynagrodzenie za pracę
zwolnienie z poboru
zwolnienie z pobrania


Pytanie podatnika
Czy do wynagrodzenia otrzymanego przez pracowników 10 stycznia 2004 r. a należnego za grudzień 2003 r., przysługuje zwolnienie w wysokości liczby dni pobytu razy stawka diety, czy należy przyjąć liczbę dni pracy razy stawka dzienna. Zdaniem Spółki do rozstrzygnięcia niniejszej kwestii ma zastosowanie art. 21 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej zwana ustawą o pdof/ w brzmieniu z 2003 r.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, odpowiadając na pisemne zapytanie Spółki w sprawie stosowania przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych, informuje:

Z zaprezentowanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że pracownicy Spółki wykonują prace poza granicami RP (Irak). Pracownicy otrzymują wynagrodzenie za wykonaną pracę do dnia 10 następnego miesiąca.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof. /w brzmieniu na 2004 r./ wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium;-zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydzistu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.

Z brzmienia w/w artykułu wynika, iż część dochodów osób o nieograniczonym obowiązaku podatkowym przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunków pracy lub stypendiów, wolna jest od opodatkowania w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości i warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tyt. podróży służbowej poza granicami kraju, obliczanych za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub było otrzymaywane stypendium. Skorzystanie ze zwolnienia jest uzależnione od tego, czy pracownik podlega w RP nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz czy w danym roku podatkowym uzyskiwał przychody ze stosunku pracy lub ze stypendiów w okresie przebywania czasowo za granicą i dotyczy dochodów nieprzekraczającyh rocznie równowartości trzydziestu diet. Z powyższego wynika, że zwolnienie obliczane jest z uwzględnieniem liczby dni pracy a nie pobytu i jest ograniczone do dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.

Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 20 ustawy o pdof. /w brzmieniu obowiązującym w roku 2003/ wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokosci odpowiadającej równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podóży służbowej poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca lub otrzymane stypendium.

Art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof - w brzmieniu obowiązującym w 2004r. ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1.01.2004r., zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 202, poz. 1956/. W związku z powyższym, od wynagrodzenia za grudzień 2003 r. wypłacanego pracownikom w styczniu 2004 r. przysługuje zwolnienie w wysokości liczby dni pracy razy stawka diety.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj