Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-6/04/CIP
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-6/04/CIP
Data
2004.04.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
remanent likwidacyjny
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie odsprzedane a używane w tej działalności środki trwałe ?


Podatnik podatku od towarów i usług planuje likwidację prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik przewiduje, że na dzień likwidacji pozostaną nie sprzedane, wykorzystywane w tej działalności budynek i inne środki trwałe. Budynek spełnia wymogi definicji towaru używanego, w momencie zakupu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a wartość jego modernizacji - na podstawie faktur podlegających odliczeniu od podatku należnego - nie przekroczyła 30 % wartości początkowej, przyjętej do amortyzacji w ewidencji środków trwałych. Przy zakupie innych środków trwałych podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.


Ocena prawna stanu faktycznego :


    Zgodnie z treścią art. 6a ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku:
  1. rozwiązania spółki prawa cywilnego lub handlowego nie mającej osobowości prawnej albo
  2. zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie odrębnych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.

Przepis art. 6a ust. 4 cyt. ustawy stanowi iż, przepis ust. 1 ma zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Cytowane przepisy ustawy nie zawierają wyłączeń w odniesieniu do posiadanych przez podatników środków trwałych, a zatem każdy towar, w tym również posiadane przez Podatnika środki trwałe przy nabyciu których Podatnik odliczył podatek naliczony, powinny znaleźć się w remanencie likwidacyjnym i zostać opodatkowane podatkiem VAT.

    Z treści art. 6a ust. 5 wynika natomiast, że w przypadkach o których mowa w ust. 1 podatnicy obowiązani są do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień rozwiązania Spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwanego dalej "spisem z natury". Podatnicy obowiązani są:
  1. sporządzić spis z natury w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,
  2. zawiadomić o dokonanym spisie z natury, ustalonej wartości towarów i kwocie podatku należnego właściwy organ podatkowy w terminie 14 dni od dnia zakończenia sporządzenia tego spisu.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 30 dnia od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – art. 6a ust. 6 ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią art. 6a ust. 7 cyt. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, czynności określone w art. 2 ust. 1 i 3 pkt 1-5, których przedmiotem są towary objęte spisem z natury, pod warunkiem rozliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1 i ust. 6.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w stosunku do wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej budynku Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu. Tak więc zgodnie z art. 6a ust. 4 ustawy przedmiotowy budynek nie podlega ujęciu w spisie z natury oraz opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast pozostałe środki trwałe używane przez Podatnika, od których wcześniej przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a które na dzień likwidacji działalności nie zostały odsprzedane - podlegają ujęciu w spisie z natury i opodatkowaniu zgodnie z treścią art. 6a ust. 1 cyt. ustawy.

Ewentualne późniejsze czynności wymienione w art. 2 ust. 1 i 3 pkt 1 – 5 ustawy o VAT, związane z tymi środkami trwałymi - są zwolnione z podatku od towarów i usług przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego określonego w art. 6a ust. 6, pod warunkiem wcześniejszego rozliczenia podatku o którym mowa w ust. 1 i ust. 6.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj