Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II-1/423/4/2004/BD
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-1/423/4/2004/BD
Data
2004.05.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
rozwiązanie umowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu spełniającej warunki art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
• opłaty poniesione podczas trwania umowy stanowią koszty uzyskania przychodu,
• opłaty wynikające z wcześniejszego rozwiązania umowy stanowić będą koszty uzyskania przychodu?


W odpowiedzi na wniosek jednostki z 22.03.2004 r. (wpływ 23.03.2004 r.), uzupełniony pismem z 27.04.2004 r. mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście informuje :

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych do opodatkowania stron umowy leasingu należy mieć na uwadze przepisy rozdziału 4a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę leasingu (operacyjnego) na samochód ciężarowy na czas oznaczony – 2 lat (co stanowi 40% normatywnego okresu amortyzacji) i ponosi z tego tytułu ustalone w umowie opłaty, których suma odpowiada wartości początkowej środka trwałego.

Mając na uwadze art. 17a pkt 1 w/w ustawy i pismo jednostki w powyższej umowie Spółka jest stroną korzystającą, zaś z pkt 2 tegoż artykułu wynika, że ilekroć mowa o podstawowym okresie umowy leasingu rozumie się przez to czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.

Art. 17b ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych (tj. w przypadku jednostki 2 lat) stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszty uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa spełnia warunki, o których mowa w punkcie 1 i 2.

W złożonym wniosku z 22.03.2004 r. jednostka stwierdza, że zawarta umowa spełnia w całym zakresie warunki, o których mowa w art. 17b ust. 1, a zatem poniesione przez Spółkę opłaty stanowią koszty uzyskania przychodów. Spółka informuje też, iż chciałaby zakupić przedmiot leasingu a tym samym zakończyć powyższą umowę przed terminem oraz że zobowiązana jest spłacić finansującemu pozostałe raty. Ponadto nabyty samochód nie będzie w firmie użytkowany, gdyż planowana jest jego sprzedaż.

W piśmie z 27.04.2004 r. będącym uzupełnieniem wniosku z 22.03.2004 r. jednostka stwierdza, że w skróconym okresie obowiązywania umowy leasingu warunek, o którym mowa w art. 17b ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie spełniony.

A zatem, w rozpatrywanym przypadku nie ma zastosowania art. 17l w/w ustawy, na który powołuje się w piśmie z 22.03.2004 r. Spółka.

Do opodatkowania stron umowy (o których mowa w art. 12 – 16, tj. dla umów najmu i dzierżawy) jednostka może zastosować przepisy wynikające z art. 17l w/w ustawy pod warunkiem, iż będzie to w dalszym ciągu umowa zawarta na czas oznaczony lub na czas nieoznaczony i niespełnione będą warunki określone w art. 17b ust. 1 pkt 2 lub art. 17f.

Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca nie sprecyzował wprost skutków podatkowych, jakie nastąpią w związku z przedterminową spłatą umówionych rat leasingowych. Należy zatem posługiwać się ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów.

Wiadomo, że aby samochód został odsprzedany, musi stać się własnością leasingobiorcy, a zatem zapłata pozostałych rat objętych umową jest niezbędna dla planowanej sprzedaży samochodu i osiągnięcia z tego tytułu przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/cyt. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1b w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych. Wydatki te, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych.

A zatem poniesione koszty rat leasingowych, które zostaną uiszczone w związku z rozwiązaniem umowy leasingowej będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży samochodu.

Podkreślić należy, że przy umowie kupna-sprzedaży pomiędzy finansującym a korzystającym należy mieć na uwadze przepisy art. 14 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj